Woda w Irlandii jest bezpieczna i wysokiej jakości

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Z raportu Agencji Ochrony Środowiska (EPA) dowiadujemy się, że jakość wody pitnej z publicznych wodociągów pozostaje wysoka, a społeczeństwo może mieć pewność, że ta dostarczana do ich domów jest bezpieczna do picia.

W najnowszym raporcie dotyczącym jakości wody pitnej stwierdzono, że Uisce Éireann poczyniła znaczne postępy w dostarczaniu niezbędnej infrastruktury wody pitnej, ale ostrzegła, że wielu wodociągom nadal brakuje solidnych środków uzdatniania, które zagwarantowałyby ich długoterminową odporność i bezpieczeństwo. EPA pobrała w 2022 roku 8259 próbek z publicznych wodociągów i zbadała je pod kątem bakterii E.coli, a bakterie znalazła tylko w jednym z przypadków.

EPA stwierdziła, że ​​99,7% próbek było zgodnych z limitami bakteryjnymi i chemicznymi, a jakość wody publicznej jest bardzo wysoka i bezpieczna do picia.

Niemniej jednak raport wskazuje, iż wymaga się od Uisce Éireann rozwiązania problemu związanego z zagrożeniem dla bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę pitną dla 481 000 osób obsługiwanych przez 58 różnych stacji uzdatniania wody, które wymagają działań naprawczych i znacznych ulepszeń. Obejmuje to m.in. 115 000 osób w mieście Limerick i 81 500 w hrabstwie Kildare.

EPA jest szczególnie niezadowolona, ​​że ​​Uisce Éireann nie ma planu modernizacji ani wprowadzenia ulepszeń oraz terminów ukończenia prac dla 18 z 58 wodociągów, które znajdują się na liście działań naprawczych.

W 2022 roku obowiązywało łącznie 79 powiadomień o gotowaniu wody i 10 ograniczeń jej spożywania, które dotyczyły prawie 191 000 osób. EPA stwierdziła, że ​​uznaje powiadomienia o gotowaniu wody za konieczne w celu ochrony zdrowia publicznego, gdy dostawy są zagrożone, ale spodziewa się, że takie zakłócenia zmniejszą się w wyniku ulepszania infrastruktury i praktyk zarządzania w miarę upływu czasu.

Raport podkreśla również poważne zaniepokojenie tempem usuwania ołowianych rur z publicznej sieci wodociągowej, budynków publicznych i domów, a prace te według EPA są zdecydowanie zbyt wolne.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Andres Siimon on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tajemnica abonamentu
Produkcja przemysło

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!