Uwaga na szok termiczny

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W niedzielę o godzinie 6:00 wejdzie w życie ostrzeżenie pogodowe o statusie żółtym, a dotyczyć ma wysokich temperatur.

Meteorolodzy z Irlandii spodziewają się, że w niedzielę, poniedziałek i wtorek, kiedy obowiązywać będzie alert pogodowy, temperatury w zależności od rejonu kraju osiągać mają od 25 do 30 stopni Celsjusza. Mówi się również, że najgorętszym dniem tej fali upałów ma być poniedziałek, kiedy słupki termometrów, w cieniu, pokazywać mają 32 stopnie.

Noce w tych dniach także będą wyjątkowo ciepłe, więc można się spodziewać temperatur od 15 do 20 stopni Celsjusza.

Swoje ostrzeżenie wydały też władze krajowe i miejskie, które uczulają mieszkańców Irlandii, aby podczas fali upałów, z dużą ostrożnością podchodzili do kąpieli w wodzie, ale dodają, że szok termiczny, jakiego doświadczać będziemy w najbliższych kilkudziesięciu godzinach może być niebezpieczny dla osób starszych oraz tych, które mają problemy z układem krążenia.

Zaleca się przebywanie w dobrze wentylowanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, a podczas spacerów na wolnym powietrzu, powinno się korzystać z miejsc ocienionych.

Ostrzeżenie wydano też dla kierowców i Urząd Bezpieczeństwa Drogowego stwierdził, iż kierowcy muszą być bardzo ostrożni podczas jazdy, gdyż wysoka temperatura oraz duże nasłonecznienie, może wywoływać ich dekoncentrację. Mówi się również, że problemy stwarzać może sama nawierzchnia dróg i ulic, bo rozgrzany asfalt będzie bardzo plastyczny, więc zmienią się jego właściwości.

Osobom przebywającym na łonie przyrody, przede wszystkim na terenach leśnych i z dużą ilością roślinności, zaleca się, aby zachowały najwyższą ostrożność w czasie posługiwania się otwartym ogniem, a niedopałki papierosów, gasili bardzo dokładnie.

W miastach, o ile to możliwe, należy korzystać z lokalnych fontann i parków, gdzie temperatury będą nieco niższe, gdyż osłonięte koronami drzew place, nie będą stanowić wysokiego ryzyka przegrzania.

Lekarze zalecają spożywanie dużej ilości wody, nawet powyżej 4 litrów dziennie, ale i unikania spożycia alkoholu.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann / Dept. of Local Government

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Gospodarka zwolniła
Wirusolog chce masek
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.