Wirusolog chce masek i dystansu społecznego

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Kiedy w kraju wzrosła ilość zakażeń koronawirusem, a Covid-19 traktowany miał być jako choroba sezonowa, odezwał się jeden z czołowych wirusologów kraju, który chętnie widziałby na twarzach mieszkańców Irlandii maski oraz ponownie wprowadził dwumetrowy dystans społeczny.

Dyrektor National Virus Reference Laboratory dr Cillian De Gascun, obecnie wzywa tylko społeczeństwo, aby dystansowało się od siebie, ale i używało masek w miejscach publicznych, a także z większą powagą podchodziło do Covid-19, gdyż w ostatnich siedmiu dniach, ilość zakażeń wzrosła o 13%. Dr De Gascun dodaje, że Irlandia jest teraz w okresie gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem, więc należy wprowadzić dodatkowe środki bezpieczeństwa, a tymi mogą być m.in. maski.

Dr Cillian De Gascun powiedział:

– Nie radziliśmy sobie zbyt dobrze z komunikatami, gdy zmieniły się wytyczne lub gdy przepisy przestały obowiązywać. Oczywiście nadal zalecamy noszenie masek w transporcie publicznym, także w placówkach opieki zdrowotnej, a także w miejscach zatłoczonych, które Twoim zdaniem mogą być mniej bezpieczne niż inne. Wiemy, że rząd wprowadza ustawodawstwo na wypadek, gdyby chciał wrócić do obowiązkowego noszenia masek, ale myślę, że widzieliśmy, jak społeczeństwo bardzo się otwiera – co było bardzo pozytywne – myślę, że to, co musimy zrobić, to może poprawić nasze zachowanie i być może dostosujemy się, jeśli zobaczymy dodatkowe fale infekcji. Oczywiście wszyscy mieliśmy nadzieję, że kiedy dotrzemy do lata, będzie to bardzo łatwe; przebywalibyśmy na zewnątrz i wirus przechodził w stan spoczynku na kilka miesięcy. Tak się nie stało, więc myślę, że jako jednostki, chcemy być trochę bardziej ostrożni; więc spotykaj się na świeżym powietrzu, utrzymuj dystans fizyczny i noś maski, jeśli wybierasz się w zatłoczone otoczenie, ponieważ jest to korzystne. 

Słowa dra De Gascuna nie są odosobnione, bo podobnego zdania jest minister zdrowia Stephen Donnelly, który sugerował, że może być konieczne, ponownie wprowadzenie pewnych ograniczeń zdrowotnych, a jak przekonywał, badanie pracowni badanie opinii publicznej Red C wykazało, że taki środek, więc ponowny nakaz noszenia masek i dystans społeczny, miałby poparcie w społeczeństwie. Minister podparł się ankietą Red C, a z tej jakoby wynika, że 79% społeczeństwa w Irlandii, poparłaby powrót obowiązkowego noszenia masek w miejscach publicznych, gdyby rząd taki kolejny raz wprowadził.

*

Nie mogę nic powiedzieć o tym badaniu, taki jestem zdumiony, gdyż w kręgu moich znajomych (Polaków i Irlandczyków), nie znajdzie się żadnej osoby, która miałaby ochotę ponownego nałożenia maski i omijania mnie szerokim łukiem.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Uwaga na szok termic
NATO chętnie widzia

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!