NATO chętnie widziałoby w Pakcie Północnoatlantyckim Irlandię. Nie nalega

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Irlandia byłaby mile widziana w Pakcie, jeżeli chciałaby ubiegać się o status członkowski.

Stoltenberg dodał, iż NATO szanuje neutralność wojskową Republiki Irlandii, nie będzie też wywierać żadnych nacisków w tej kwestii na wyspę, ani żaden inny kraj, gdyż zawsze musi to być wola polityczna i wola mieszkańców całego państwa. Sekretarz podkreślił również, że tak dzieje się np. teraz kiedy swój akces do Sojuszu zgłasza Finlandia oraz Szwecja, które podjęły autonomiczne decyzje.

NATO spodziewa się również, co podkreślał Stoltenberg, że proces członkostwa obu państw skandynawskich odbywać się będzie teraz bez żadnych opóźnień, gdy Turcja wycofała swoje zastrzeżenia.

Jeżeli Finlandia i Szwecja dołączą do NATO, 96% mieszkańców Unii Europejskiej, będzie wtedy pod parasolem Paktu Północnoatlantyckiego, mówił Stoltenberg.

Samo przystąpienie Irlandii do NATO jest w kraju kwestią mocno kontrowersyjną, a dzieli głównie polityków, gdyż społeczeństwo ma w tej sprawie dosyć jasny pogląd i zaledwie 24% mieszkańców Irlandii chciałoby zmiany statusu wojskowego kraju, więc przystąpienia do NATO. Znakomita większość chce zachowania dotychczasowej neutralności wyspy, co wyraziła w niedawnym sondażu.

Jens Stoltenberg odrzucił też twierdzenia niektórych irlandzkich polityków, że po pierwsze to NATO nie wywiązało się z nałożonych na Sojusz zadań, więc dopuściło do wojny na Ukrainie, a po drugie, że naciska na dubliński gabinet, by podjął decyzję o przystąpieniu Republiki do NATO. Pakt szanuje, jak wyraził się sekretarz generalny Jens Stoltenberg neutralność Irlandii, więc nie będzie czynić żadnych kroków, a i nie będzie wywierać presji, by wyspa dołączyła do Sojuszu.

Jens Stoltenberg chwalił też Irlandię za jej wkład w działania pokojowe na całym świecie, włączanie się w misje, a także za uczestniczenie w siłach pokojowych, jakie w ramach NATO są prowadzone w różnych zakątkach globu.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wirusolog chce masek
„Now The Grass Gro
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.