Ustawodawstwo dotyczące zasad w Airbnb musi zostać wprowadzone jak najszybciej

Departament Mieszkalnictwa musi zapewnić, że nowe przepisy dotyczące Airbnb, które mają wejść w życie na początku września, są gotowe do działania, gdy tylko okres zawieszenia w Komisji Europejskiej dobiegnie końca, powiedział senator z Fine Gael Tim Lombard.

W lipcu rząd uchwalił przepisy mające na celu wzmocnienie kontroli regulacyjnych dotyczących wynajmu krótkoterminowego, aby pociągnąć platformy internetowe do odpowiedzialności za reklamy zakwaterowania krótkoterminowego od właścicieli nieruchomości, którzy nie mają odpowiedniego pozwolenia na ich użytkowanie, jako krótkoterminowego wynajmu.

Senator Tim Lombard powiedział, że nowe przepisy, które miały na celu zwolnienie długoterminowych mieszkań w strefach presji czynszowej i miały zacząć obowiązywać 1 września, mogą wejść w życie co najmniej 3 listopada.

Tim Lombard:

– Niedawno dowiedziałem się, że Departament ministra ds. mieszkalnictwa Darragha O’Briena musiał powiadomić Komisję Europejską, zgodnie z wymogami dyrektywy UE TRIS (Technical Regulation Information Society), która ma na celu zapobieganie powstawaniu barier regulacyjnych na rynku wewnętrznym produktów i informacji usługi społeczne. Jest to standardowa procedura, którą musimy co roku przechodzić w przypadku niektórych przepisów, ale opóźnienie jest frustrujące. Wszyscy zaangażowani muszą się z tym uporać i sprawić, by stało się to tak szybko, jak to możliwe. Fáilte Ireland i Departament Turystyki również muszą się z tym pogodzić i przygotować nowy system rejestracji dla przepisów prawnych dotyczących krótkoterminowego wynajmu, o którym wiemy, że nadchodzą. Obecnie osoby wynajmujące dom na ponad 90 dni lub właściciele wynajmujący drugą nieruchomość turystom lub innym osobom na krótki okres muszą ubiegać się o pozwolenie. Pojawiła się jednak krytyka, że ​​nie jest to odpowiednio uregulowane i domy są nadal reklamowane bez pozwolenia. Zgodnie z nowymi przepisami, podpisanymi w lipcu, właściciele i portale internetowe, takie jak AirBnB, są karani grzywnami w wysokości do 5000 euro za każdym razem, gdy reklamują krótkoterminowe najmy w strefach presji czynszowej, które nie mają odpowiedniego zezwolenia. Nieruchomości Airbnb wchłaniają rynek najmu i szkodzą wiejskiej i miejskiej Irlandii, zapewniając, że niedrogie nieruchomości do wynajęcia nie są dostępne. Blisko mnie, bo w Kinsale, lokalni mieszkańcy są wyrzucani z rynku. W końcu w mieście Cork buduje się kilka domów socjalnych i kilka bardzo potrzebnych niedrogich domów. Prawdziwe obawy budzi wpływ krótkoterminowych umów najmu, takich jak Airbnb, na rynek nieruchomości w mieście. Wynajem wakacyjny w Kinsale może kosztować do 4500 euro tygodniowo. Przy ponad 200 krótkoterminowych domów wynajmach w okolicy, dostępnych jest tutaj w każdym tygodniu, podaż nieruchomości na wynajem dla tych, którzy chcą mieszkać w mieście jest zmniejszona. Bardziej opłacalne finansowo powinno być posiadanie długoterminowych najemców niż krótkoterminowych pobytów, a nie tak, jak jest obecnie.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Właściciel Superma
Ostatnie takie trio