Właściciel Supermacs ma sposób na rozwiązanie problemu energetycznego

Pat McDonagh, czyli właściciel sieci Supermacs ocenił, że Irlandia wchodzi właśnie w bardzo trudny okres, zarówno pod względem gospodarczym, jak i energetycznym.

Wypowiadając się w zakresie biznesowym, stwierdził, iż poprzez zawirowania na rynku energetycznym, upaść może nawet 10% małych i średnich firm, co przyczyni się do nagłego wzrostu bezrobocia. Powodem będą wysokie koszty zakupu energii, a z tymi raczej nie będzie mogło sobie poradzić wiele przedsiębiorstw i w konsekwencji znikną z rynku.

Pat McDonagh wypowiedział się również o kryzysie energetycznym na wyspie, a tu widzi możliwości działania dla rządu i jako mieszkaniec hrabstwa Galway uznał, że powinno się teraz ponownie uruchomić wyłączoną z eksploatacji farmę wiatrową w Derrybrien, ale też zezwolić na włączenie do sieci produkcji prądu z zamkniętych niedawno elektrowni opalanych torfem, jakie znajdują się w Shannonbridge i Lanesborough w hrabstwie Longford.

Wszystkie trzy elektrownie mogłyby przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Irlandii, a i zmniejszyć ryzyko braków w dostawach energii elektrycznej. Poprzez włączenie tych elektrowni, poprawi się też kondycja firm, które wcześniej dostarczały paliwo do bloków energetycznych w Shannonbridge i Lanesborough, co będzie z korzyścią dla kraju.

Właściciel Supermacs nie spodziewa się jednak, że nawet włączenie unieruchomionych elektrowni, zmieni coś pod względem cen prądu, ale z całą pewnością znacznie spadnie zagrożenie wyłączeniami prądu tej zimy.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niepokój sektora tr
Ustawodawstwo dotycz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська