Ukraińcy zapłacą część kosztów ich pobytu w Irlandii

Rząd proponuje podwoić dopłatę za przyjmowanie pod swój dach uchodźców z Ukrainy, a premier Micheál Martin powiedział, że „rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, aby Ukraińcy nie byli bezdomni”.

Szefowi gabinetu wtóruje w tej opinii minister wydatków i reform Michael McGrath, ale żaden z panów nie powiedział, czy rząd w taki sam podchodzić będzie do rodzimych bezdomnych. Aktualnie gabinet rozważać ma propozycję podwyższenia dodatku za przyjęcie uchodźców z Ukrainy do swojego domu, a mówi się o kwocie 800 €, czyli zwiększeniu dotacji o 100% miesięcznie.

Wynikać to ma ze wczorajszej wieczornej dyskusji przedstawicieli rządu z wyższymi członkami ugrupowań koalicyjnych, którym towarzyszyli niektórzy ministrowie gabinetu Micheála Martina.

Wyższa kwota dopłaty dotyczyć też ma prawdopodobnie osób, które udostępniły swoje domy letnie Ukraińcom, ale też domy, które do tej pory nie były wynajmowane i stały wcześniej niewykorzystane.

Gabinet ma również ponowić apel o przyjmowanie uchodźców do domów prywatnych, a nadzorem nad prawidłowością korzystania z tych lokali czuwać mają władze lokalne.

Co ciekawe, rząd rozpoczął już dyskusję, aby uchodźcy wojenni z Ukrainy, partycypowali w kosztach swojego utrzymania, więc pokrywali ze swojej kieszeni niektóre koszty, jakie związane są z ich przyjmowaniem na wyspę. Takimi zasadami objęci mają być Ukraińcy, którzy przybywać będą do Irlandii, a darmowe ma być dla nich wyłącznie zakwaterowanie.

Rząd zajmie się tą kwestią już w przyszłym tygodniu, a i rozważy możliwość zintensyfikowania prac przy budowie domów modułowych, jakie przeznaczone będą na miejsca zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. To z kolei może oznaczać, że powstanie 700, a nie 500 domów modułowych, jakie przeznaczone będą na rozwiązanie kryzysu migracyjnego.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ponownie rośnie cen
Irlandia będzie wsp