Irlandia będzie współpracować z gabinetem Sunaka

Premier in spe Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, robi dobre wrażenia na irlandzkim gabinecie i to pomimo tego, że opowiedział się w referendum za wyjściem Królestwa z Unii Europejskiej.

Rishi Sunak uważany jest jednak za łagodnego w kwestii opuszczenia UE i współpracy z blokiem, więc nie będzie już raczej prezentował postawy, jaką obserwowaliśmy w działaniach Borisa Johnsona, co nawiasem mówiąc, nie podoba się Demokratycznej Partii Unionistów z Irlandii Północnej. Właśnie szef DUP Jeffrey Donaldson zwrócił się do lidera konserwatystów, aby intensywnie zajął się problemem Protokołu Irlandzkiego, ale w swojej wypowiedzi sugerował, że w sposób, jaki robili to jego poprzednicy, a dokładnie jeden z nich, czyli Boris Johnson.

To jednak może stać się niemożliwe, gdyż Sunak nie chce, co wielokrotnie podkreślał w swoich wcześniejszych wypowiedziach, stawiać spraw międzynarodowych na ostrzu noża, więc porozumienie tak, ale raczej bez haseł o zrywaniu umów.

W kwestii wyboru nowego przywódcy torysów wypowiedział się również irlandzki gabinet, a szef resortu spraw zagranicznych Simon Coveney stwierdził, że rząd w Dublinie zadowolony jest z wyboru Sunaka, ale też z faktu, że proces wyboru nie był przeciągany. Jak zaznaczył Simon Coveney, to istotne z punktu widzenia stabilności państwa i interesu narodowego Wielkiej Brytanii.

Przebywający w Galway minister spraw zagranicznych dodał, że ma nadzieję, iż stosunki na linii premierów zostaną szybko nawiązane, a stanie się to zaraz po odebraniu przez Sunaka nominacji na premiera z rąk króla Karola III. Minister Coveney wyraził również przekonanie, że stosunki między Wielką Brytanią a Republiką Irlandii będą przyjazne i takie same charakteryzować będą oba gabinety.

Minister Simon Coveney podkreślał kilka razy, że jego departament i cały rząd współpracować będzie z rządem w Londynie, a głównymi tematami staną się kwestie brexitowe oraz rozwiązanie stagnacji w Stormont, oraz sprawy dotyczące uregulowania propozycji zmian w Protokole Irlandzkim. Coveney zaproponował, aby rządy Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, współpracowały na rzecz rozwiązania kryzysu władzy w Irlandii Północnej, by Demokratyczna Partia Unionistów przekonana została do zaniechania obecnych działań blokujących powstanie rządu w Irlandii Północnej. Simon Coveney jest też zdania, iż gabinet w Dublinie, otwarty jest na współpracę z DUP, aby wprowadzić stabilność do stosunków z Belfastem.

Wcześniej wicepremier Leo Varadkar pogratulował Rishiemu Sunakowi wyboru na lidera konserwatystów i zaznaczył, że pracował on bardzo ciężko na to stanowisko. Wicepremier Varadkar, który za nieco ponad miesiąc obejmie stanowisko szefa irlandzkiego gabinetu dodał, że nie może doczekać się współpracy z Sunakiem.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo Open Government License 3 HM Treasury

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ukraińcy zapłacą
Sinn Féin złoży w