To minister Darragh O’Brien odpowiedzialny za kolosalne podwyżki czynszu

Poseł Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin oskarżył ministra Darragha O’Briena o bezpośrednią odpowiedzialność za uderzanie w najemców przez dużych instytucjonalnych właścicieli domów kolosalnymi podwyżkami czynszów. 

Komentarz posła reprezentującego Dublin Mid-West pojawił się po tym, jak ujawniono, że czołowy właściciel instytucjonalny Greystar zagroził podniesieniem czynszów o 10%.

Poseł O’Broin stwierdził:

– Minister Darragh O’Brien jest bezpośrednio odpowiedzialny za nakładanie na najemców podwyżek czynszu przez dużych instytucjonalnych właścicieli mieszkań. Kiedy wprowadził dwuprocentowy limit strefy presji czynszu, wprowadził jednocześnie lukę umożliwiającą właścicielom skonwertowanie rocznych podwyżek czynszu w jedną podwyżkę czynszu powyżej limitu 2%. Ta luka została zawarta w pierwotnym ustawodawstwie RPZ, usuniętym przez Darragha O’Briena w 2020 roku, ale ponownie wprowadzona w roku zeszłym. Żaden najemca nie powinien mieć dwucyfrowych podwyżek czynszu. Właściciele domów nie odnotowują dwucyfrowego wzrostu kosztów. Niedopuszczalne jest, aby próbowali zwiększać zyski na plecach najemców, którzy już zmagają się z problemami. Niestety Darragh O’Brien na to pozwala. Powiedzieliśmy mu, że przywracając dwuprocentowy limit strefy presji czynszu, wprowadzi również lukę umożliwiającą wielokrotne i łączone podwyżki czynszów. Ostrzegaliśmy go, aby tego nie robił i próbowaliśmy zmienić przepisy, aby usunąć tę lukę. Niestety minister odmówił wysłuchania propozycji i luka pozostaje. Teraz Greystar, jeden z najbardziej dochodowych i kosztownych właścicieli instytucjonalnych, grozi podwyżką czynszów zgodnie z inflacją. Dzieje się to w przypadku firmy, która nie płaci podatku od czynszu lub zysków kapitałowych. To jest całkowicie nie do przyjęcia. To także wina ministra. Musi działać w trybie pilnym, aby zająć się tą sprawą.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Bezdomność wzrosł
Mantra Fine Gael zac