Te sektory wciąż tworzyć będą miejsca pracy. Jak długo?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Zaległości biznesowe, jakie chce po dwóch latach pandemii odrobić dział hotelarski, wpływają na tworzenie miejsc pracy, ale również w podobnych branżach, więc turystyki i rozrywki.

Ocenia się, że w najbliższych miesiącach, a nawet kilku latach, szeroko pojęte usługi związane z zakwaterowaniem, rozrywką i turystyką, tworzyć będą miejsca pracy. To z kolei zwiastuje, że właśnie hotelarstwo stanie się motorem napędowym sektora usług, ale widać też zagrożenia, bo czas hossy, może zakończyć się nagle.

Maj był piętnastym miesiącem ze wzrostami zatrudnienia w tym sektorze, a wynika to z reakcji na większe obciążenie pracą w hotelarstwie. Firmy turystyczne w ujęciu ogólnym odnotowały w maju wzrost ilości zamówień na swoje usługi, ale widoczny był też zwiększony popyt na usługi towarzyszące, więc rozrywkowe.

Obecnie wiele firm z branży wciąż poszukuje pracowników, a spodziewają się wzrostu zainteresowania ich usługami, co z kolei pokazuje, że nowe miejsca pracy w hotelarstwie, nadal będą tworzone. To wpływać będzie na całą branżę turystyczną i rozrywkową, więc będą się one rozwijać łącznie z hotelarstwem.

Załamanie rynku może przyjść jednak szybko, a spowodowane zostanie rosnącą inflacją i w połączeniu z okresem jesiennym oraz zimowym, zatrzymany zostanie nabór na nowe stanowiska. Ważne jest również, że część osób będzie zatrudniana wyłącznie okresowo, czyli tylko na sezon letni, gdyż właściciele hoteli i pensjonatów, nie wiedzą, jak długo potrwa ich sezon prosperity.

Istotne jest też w tym wszystkim to, że konsumowane są obecnie oszczędności z pandemii, więc po ich wyczerpaniu, niektóre działy gospodarki mogą wchodzić w okres recesji.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kurczą się wydatki
Koszyk zakupów nett
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.