Samochody używane są drogie, a będą jeszcze droższe

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Od chwili wprowadzenia do Irlandii pandemii, ceny samochodów używanych zaczęły rosnąć, jednak nie można tego do końca łączyć z Covid-19.

Powód jest zgoła inny, a chodzi tu przede wszystkim o zmianę przepisów celnych we współpracy z Wielką Brytanią, a to właśnie z UK i Irlandii Północnej, wjeżdżało do Republiki mrowie samochodów z drugiej ręki. Sama pandemia to kwestia wtórna, bo poprzez załamanie łańcuchów dostaw, zmniejszyła się produkcja nowych samochodów, a wtedy to pojazdy używane, których w kraju było stosunkowo dużo, zyskiwały na popularności, a co za tym idzie, dealerzy zaczęli podnosić ceny.

Od 2019 roku ceny samochodów używanych podniosły się w kraju o 63,7%, chociaż są już oznaki, że rynek powoli zaczął się stabilizować i o ile trzeba wiedzieć, iż ceny wciąż będą rosnąć, to już nie tak szybko i nie będą znacznie wyższe.

Jak przedstawia to DoneDeal Car Price Index w ostatnich dwóch latach, ceny samochodów używanych rosły kwartalnie średnio o 5,9%, ale w ostatnich miesiącach wzrosty zostały wyhamowane i II kwartał tego roku zamknął się wzrostem o 0,8%.

Eksperci ds. rynku samochodowego zaznaczają jednak, że to nie koniec podwyżek cen na samochody używane, a na irlandzki rynek nadal wpływać będą kłopoty w zaopatrzeniu w pojazdy nowe. Jak przyznają sami dealerzy samochodowi, przede wszystkim ci z autoryzowanych salonów sprzedaży, nie ma obecnie stabilizacji na rynku pojazdów nowych, a producenci nie są jeszcze w stanie zagwarantować terminowych dostaw i w wymaganej ilości.

Jak wynika z innego opracowania, a to przygotował ekonomista środowiskowy z NUI Galway dr Tom Gillespie, w ocenie rocznej, popyt na samochody spadł obecnie o 2,4%, jednak wciąż jest o 12,4% wyższy od tego sprzed pandemii.

W całej sprawie ważne jest również to, iż import samochodów używanych do Irlandii spadł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 32,6%, co wpływać będzie na cały rynek samochodów używanych w Irlandii.

Przedstawiciel Sheils Motor Group w komentarzu do tej spray powiedział, że zmiana sytuacji nastąpić może, kiedy producenci samochodów, zaczną realizować wszystkie zamówienia zgodnie z potrzebami tutejszego rynku, a wtedy mieszkańcy kraju, częściej zostawiać będą w rozliczeniu swoje stare auta, więc zwiększy się podaż pojazdów używanych na rynku. Aktualnie nie można też powiedzieć, aby możliwe było określenie, kiedy cała sytuacja ulegnie poprawie, bo o ile do Irlandii trafia znacznie więcej aut nowych, niż miało to miejsce w początkach roku, to potrzeby są znacznie większe, by zaspokoić cały irlandzki popyt.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
McDonald wzywa do po
Gabinet tworzy remak
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.