Rząd ponownie da 200 € na prąd

Rozrzutność gabinetu zaczyna być posunięta do granic rozsądku i z zapowiedzi wynika, że ponownie każde gospodarstwo domowe otrzyma 200 €, by obniżyć jego rachunki za energię elektryczną.

Żeby jednak nie było aż tak pięknie, to po pierwsze zapowiedź, a po drugie propozycja budżetowa i o ile zacznie w ogóle obowiązywać, to stanie się faktem w 2023 roku. Z pierwszych informacji wynika również, że nie ma co liczyć na to wsparcie w tym roku, więc rząd w budżecie może zaplanować wypłatę dopiero na styczniowe i kolejne rachunki energetyczne, chociaż koalicja twierdzi, iż będzie to bezprecedensowa pomoc.

Rząd obecnie skupia się na omawianiu budżetu na rok przyszły, a członkowie ugrupowań rządzących są zdania, że ich gabinet powinien zaplanować szereg środków, które obniżać będą koszty życia dla gospodarstw domowych.

Samo 200 € niewiele może zmienić w rachunkach za prąd, bo oczekuje się rekordowych poziomów inflacji w nadchodzących miesiącach, a głównie w okresie jesienno-zimowym, co podkreślają niektórzy ministrowie.

Ciekawe są słowa ministra finansów Paschala Donohoe, który stwierdził, iż jego decyzje budżetowe iść będą w stronę jednorazowych środków wsparcia i nie będą to działania stałe, które mogą później powodować problemy z odbieraniem pomocy.

Departament Finansów planować ma również zmiany w podatku dochodowym od osób prywatnych, zmiany w wypłatach zasiłków z Social Welfare, a te mogą wejść w życie tuż po przyjęciu ustawy budżetowej na przyszły rok.

To nie wszystko, co dzieje się na budżetowej scenie politycznej, bo właśnie na dzisiaj zaplanowano kolejne spotkanie partii Fine Gael, a podczas rozmów omawiane mają być priorytety związane z przyszłorocznym budżetem, więc również propozycje do tej ustawy. Z obecnych zapowiedzi wynika, że będą to m.in. obniżki podatków dla rodzin pracujących, podwyżki zasiłków z opieki społecznej i obniżenie kosztów opieki nad dziećmi. Fine Gael przekonywać ma też koalicjantów, że te rozwiązania są niezbędne i należy je wprowadzić na kolejny rok budżetowy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
NATO's Madrid summit
Kryzys ujawnia się