RTÉ może zapłacić wysokie odszkodowanie. Czy McDonald odpuści?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Ataki na Sinn Féin, jakie mają miejsce w ostatnich miesiącach, przeniosły się również na grunt medialny, a wyraźnie widać to po zachowaniu narodowego nadawcy RTÉ.

Właśnie Raidió Teilifís Éireann, czyli irlandzkie publiczne radio i telewizja, które rozpoczęły działalność 1 stycznia 1926 roku, stanęło na drodze do medialnego szczęścia Mary Lou McDonald, co w konsekwencji doprowadziło do pozwu, jaki złożony został wobec stacji.

Sprawa ma swój początek w chwili, gdy w kraju głośno zaczęło robić się biografii, jaką o Mary Lou McDonald napisał były minister Shane Ross, a wtedy wiele osób zainteresowało się tą pozycją.

Takie zainteresowanie wyraził też narodowy irlandzki nadawca i nawet zaproponowano liderce Sinn Féin wywiad, który miał być również komentarzem do książki o niej samej. Tu jednak pojawiły się pewne przeszkody, ale wywiad został odwołany, bo RTÉ poinformowało zainteresowaną, iż rezygnuje z rozmowy na ten temat.

To właśnie zdenerwowało Mary Lou McDonald, która uważa się za pokrzywdzoną w tej sprawie i uznała, że Raidió Teilifís Éireann jest stronnicze. RTÉ tłumaczy, że musi kierować się pewnymi zasadami, a w kwestii wywiadu z szefową Sinn Féin, zastosowano zasady autocenzury. Takie tłumaczenie nie przekonało jednak McDonald, która stwierdziła, że wystąpi w tej sprawie na drogę prawną i będzie dochodzić swoich praw na sali sądowej. Mary Lou McDonald poczuła się w ten sposób zniesławiona, żąda zadośćuczynienia, a kwota może być wysoka, bo pojawiły się już głosy, że RTÉ chce teraz za wszelką cenę uniknąć rozprawy sądowej. Raidió Teilifís Éireann ma też na uwadze zbliżające się wybory, a te mogą doprowadzić do zmiany władzy, więc tę potencjalnie obejmie Sinn Féin, a wtedy do czystek w RTÉ będzie już bardzo blisko, czyli kłopoty polityczne, również zbliżają się wielkimi krokami.

O ile Mary Lou McDonald nie znajdzie nici porozumienia z RTÉ, w kraju możemy doczekać się całkiem głośnego procesu, a ten już teraz część komentatorów uznało za stricte polityczny.

Ważne jest w tej sprawie też to, że nie tylko Sinn Féin oskarża RTÉ o stronniczość wobec niektórych ugrupowań, a skupiać się ma wyłącznie na tych rządzących, niezależnie z jakiego obozu się wywodzą. Mówi się też, że RTÉ prezentując materiały i opinie, a nawet przygotowując niektóre programy, daje odbiorcom niezrównoważony zasięg opinii, więc również na piedestale stawia obecnie koalicję rządzącą.

*

RTÉ zapomniało chyba że – Mary Lou McDonald staje się powoli najpotężniejszą kobietą w kraju, a o ile nie ma jeszcze w swoich rękach umocowań prawnych, to z całą pewnością ma już silne zaplecze w postaci rosnącego poparcia społecznego. Kiedy w 2025 roku potwierdzone zostanie to wyborami do parlamentu, a Sinn Féin zbierze najwięcej głosów, stanie się partią rządzącą, natomiast Mary Lou McDonald, najsilniejszym politykiem na wyspie. Mary Lou McDoanld będzie też pierwszym politykiem na całej irlandzkiej wyspie, która rządzić będzie w obu Irlandiach, a wtedy jej potęgi nikt nie będzie mógł kwestionować.

*

Szerzej sprawę opisuje autor biografii o Mary Lou McDonald Shane Ross w dzisiejszym wydaniu Sunday Independent.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdj: Creative Commons Attribution 2.0 Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish PM blames Eur
Trzy ciosy w gospoda

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!