Posłowie niezależni chcą zwiększenia pomocy państwa

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Niezależni posłowie z terenów wiejskich proszą ministrów o dodatkowe 50 mln euro na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z gospodarstw rolnych, ale też na pomoc kryzysową.

Regionalni posłowie niezależni wezwali rząd do zapewnienia, że ​​budżet sprosta kosztom życia w kryzysie i będzie wspierał zmagające się z problemami rodziny oraz przedsiębiorstwa. Członkowie Regionalnej Niezależnej Grupy Dáíl spotkali się wczoraj po południu z ministrem finansów Paschalem Donohoe i ministrem ds. wydatków publicznych Michaelem McGrathem, a ośmioosobowa grupa wezwała do podjęcia szeregu środków, które jej zdaniem przyczynią się do pobudzenia rozwoju regionalnego.

Po spotkaniu grupa stwierdziła, że ​​zwiększone inwestycje na rolnictwo muszą „wyraźnie odzwierciedlać znaczące wyzwanie klimatyczne, przed którym stoi sektor do 2030 r.”, i wezwała do przeznaczenia 50 mln euro na fundusz redukcji emisji gazów w rolnictwie. Posłowie powiedzieli również ministrom, że „konieczne jest podniesienie stawek zasiłków do równowartości wzrostu kosztów utrzymania”.

Grupa chce jednocześnie rozszerzenia dotacji na wolne domy na większą ilość obszarów wiejskich, kredytu 0% na modernizację domów, darmowego transportu publicznego dla studentów oraz rozszerzenia 20 proc. obniżki opłat za przejazdy transportem publicznym na prywatnych operatorów.

W odpowiedzi ministrowie Donohoe i McGrath „nakreślili zakres elastyczności, jaką mają w przypadku budżetu 2023”, dodaje grupa posłów w swoim oświadczeniu.

Budżet 2023 ma zostać przedstawiony 27 września, a jak podkreśla się w ocenach, finanse Skarbu Państwa są w lepszym, niż oczekiwano stanie, ale i wymagania dotyczące tegorocznego budżetu również są znaczące, biorąc pod uwagę wzrost kosztów utrzymania, należy dostosować wydatki do pieniędzy, jakie znajdują się w budżecie. To z kolei wskazuje, że posłowie niezależni z terenów wiejskich, naciskać będą podczas konstruowania budżetu na przyszły rok, jak i podczas głosownia, aby rząd zwiększył ilość pieniędzy na wsparcie terenów wiejskich.

Grupa spotykała się z ministrami również w latach poprzednich i stwierdziła, że ​​jej sugestie były uwzględniane już wcześniej, więc spodziewają się, że stanie się tak też teraz.

Posłowie niezależni, których poparcie stało się bardziej cenione przez koalicję od czasu utraty przez rząd ogólnej większości, powiedzieli, że angażują się w działalność w sposób konstruktywny i nie zamierzają stawiać sprawy na ostrzu noża.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!