Kościół wzywa rząd do zwiększenia pomocy dla mieszkańców Irlandii

Przywódcy kościołów w Irlandii twierdzą, że polityka rządu powinna koncentrować się na eliminacji ubóstwa i wzywają do zwiększenia pomocy państwowej.

Przywódcy kościelni wezwali więc do większego wsparcia rządu dla ludzi zmagających się z kosztami życia w kryzysie, a powiedzieli też, że natychmiastowe środki pomocowe, powinny iść w parze z przeorientowaniem polityki rządu w celu wyeliminowania ubóstwa. Oświadczenie zostało wydane w imieniu przywódców Kościoła Katolickiego, Kościoła Irlandii, Kościołów Prezbiteriańskich i Metodystycznych oraz Irlandzkiej Rady Kościołów.

W oświadczeniu przywódcy kościelni uznali, że są „głęboko zaniepokojeni” wpływem rosnących cen i reakcją rządów zarówno w Republice Irlandii, jak i w Irlandii Północnej.

W liście czytamy:

– Jako przywódcy Kościołów obecni na całej wyspie jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, co widzimy na terenie wyspy, w tym rosnącymi cenami energii i żywności, które nieproporcjonalnie dotykają najsłabszych, często pozostawiając ludzi w niemożliwości dokonania wyborów, brakiem posiłków i zaległości w rachunkach.

Władze kościelne dodały również, że Porozumienie Wielkopiątkowe stworzyło ustawowy wymóg, aby władze Irlandii Północnej opracowały strategię walki z ubóstwem – coś, czego nigdy nie zrobiono pomimo 25 lat, które upłynęły od podpisania porozumienia, a dodali, że Republika Irlandii bardzo potrzebuje „ponadpartyjnej strategii walki z ubóstwem”, aby kompleksowo zająć się problemami ludzi.

W kolejnych zadaniach oświadczenia mówi się:

– Chcemy połączyć nasze głosy z wieloma innymi, wzywając do pilnego dostarczenia bardziej praktycznego wsparcia poprzez bezpośrednie inicjatywy rządowe w obu jurysdykcjach, a także za pośrednictwem inicjatyw oddolnych organizacji charytatywnych i partnerstwa w społecznościach. Musi to iść w parze z długoterminową zmianą polityki rządu w celu zapewnienia prawdziwej i znaczącej sprawiedliwości społecznej oraz wyeliminowania ubóstwa na tej wyspie.

Oświadczenie podpisali bp Eamon Martin, katolicki prymas całej Irlandii; wielebny John McDowell, prymas Kościoła Irlandii;  wielebny Dr John Kirkpatrick, moderator prezbiteriański; wielebny David Nixon, metodystyczny przewodniczący; wielebny Andrew Forster oraz przewodniczący Irlandzkiej Rady Kościołów.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
To Ukraińcy zabrali
Posłowie niezależn