Posiadacze kart medycznych zapłacą wyższy podatek

Kiedy gabinet Fine Gael i Partii Pracy zawiązał kryzysową koalicję, ówczesna wicepremier Joan Burton zawyrokowała, że trzeba zapłacić dodatkowy podatek i stworzyła USC.

Minister Burton i jej szef Enda Kenny zarzekali się, a wtórował im wtedy minister finansów Michael Noonan, że Universal Social Charge to podatek czasowy, więc prędzej, czy później, ale będzie zniesiony, a stanie się to zaraz po kryzysie rozpoczętym w 2008 roku. Będzie później, bo nawet kolejne pokryzysowe ekipy nie kwapiły się, aby podatek zniknął, chociaż pod naciskami opozycji, zaczęły ten obniżać.

Działo się to bardzo wolno, a nawet w pewnym momencie ustało, jednak teraz mamy wyraźny ruch w USC i nie będzie on cieszył mieszkańców Irlandii.

Otóż zapadł już wyrok, iż osoby poniżej 70. roku życia, które korzystają z Medical Card, zapłacą od nowego roku wyższy podatek USC.

Z Karty Medycznej korzysta w Irlandii ok. 1,6 miliona osób, głównie o niskich dochodach, rodzin z dziećmi oraz rencistów i emerytów młodszych, więc grupy, które można zaliczyć do wrażliwych finansowo.

To jednak w dobie kryzysu nie powstrzymało rządzących, aby kolejny raz oszukali społeczeństwo, więc zamiast zapowiadanej od lat obniżki Universal Social Charge i całkowitego odejścia od pobierania tej daniny, wprowadzić podwyżkę USC, więc umocnić podatek i zachować go na kolejne lata.

Nowa stawka podatku USC dotyczyć będzie grupy, która korzysta obecnie z obniżonej wysokości tego obciążenia finansowego, czyli 2% od dochodu powyżej 12 012 € rocznie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: