Zakaz pracy w domu

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Najemcy w Irlandii cierpią nie tylko z powodu braku mieszkań i wysokich czynszów, ale też za sprawą dosyć nonszalanckiego traktowania prawa przez landlordów.

Do niedawna nie było można wbić nawet jednego gwoździka w ścianę, bo tego zabraniał właściciel wynajmowanej nieruchomości, a i zakazywał trzymania w domach zwierząt, ale wraz z pandemią i nowymi zasadami pracy, jakie określone zostały przez rząd, pojawiła się kolejna niedogodność.

W chwili składania aplikacji o najem domu lub mieszkania albo podczas „przesłuchania” potencjalnego najemcy, właściciel nieruchomości zadaje kolejne pytanie, więc chce się dowiedzieć, czy lokator ma zamiar pracować w domu? O ile odpowiedź będzie twierdząca, to albo przyszły najemca liczyć się musi z odmową wynajęcia mu lokalu, albo otrzymuje od landlorda zakaz pracy w domu.

Do takich sytuacji dochodzi coraz częściej i coraz częściej do Residential Tenancies Board wpływają pytania, czy to zachowanie zgodne z prawem, bo właściciele domów zaczynają chyba zbyt głęboko wnikać w sferę prywatną, dodają osoby szukające mieszkań. Landlordowie w obronie przed tymi zarzutami mówią natomiast, że ich domy, nie nadają się do pracy zdalnej, gdyż brakuje tam odpowiedniego miejsca, a przestrzeń wspólna, nie może być zawłaszczana przez jednego z lokatorów.

Tu z pomocą landlordom przychodzą też prawnicy, a ci uznali, że gdyby ktoś został ranny podczas pracy w domu, jego właściciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Tym samym, o ile pisząc na komputerze, złamiemy sobie palec, to zachodzi niebezpieczeństwo, przynajmniej w ocenie landlordów, iż będziemy od niego żądać naprawienia szkód, czyli zażyczymy sobie odszkodowania.

W internetowych ogłoszeniach o najmie lokalu mowa jest więc, iż właściciel nieruchomości, nie życzy sobie, by najemca pracował w domu, a części wspólne nieruchomości, muszą być do wykorzystania przez wszystkich najemców w dowolnej porze.

Na tym nie kończy się rozbestwienie landlordów, którzy wykorzystują sytuację na rynku mieszkaniowym, bo coraz częściej pojawiają się też ogłoszenia, iż właściciel domu nie daje zgody, by w jego nieruchomości najemcy przyjmowali gości lub odwiedzających. Tak dzieje się przede wszystkim w przypadkach, kiedy właściciel podnajmuje jeden z pokoi lub pracuje w domu.

Dla równowagi trzeba powiedzieć, że są też ogłoszeniodawcy, którym nie przeszkadza praca najemcy w domu, więc nie stawiają takich wymogów i bez żadnych problemów wynajmują mieszkanie osobie pracującej zdalnie.

Właściciele domów oferowanych do wynajęcia zaczęli zadawać również niewygodne pytania, a te z całą pewnością ingerują w sferę prywatną, bo pytają np.: Jaki jest Twój styl życia? Jakiej konkretnie wysokości są Twoje dochody? Co jesz na obiad?

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Prawny wymóg noszen
Posiadacze kart medy

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!