Oszczędzanie energii weszło w fazę swetrowo-czapkową

Wraz z nastaniem chłodniejszych nocy, część mieszkańców Irlandii pomyślała o włączeniu kaloryferów, ale wcześniejsze podwyżki cen na nośniki energii, a i zapowiedzi kolejnych, zmodyfikowały plany tych, którym zrobiło się chłodno.

Wiele osób w kraju twierdzi, że już teraz, przynajmniej wieczorem i rano, chętnie włączyłoby ogrzewanie, jednak powstrzymują się od tego w obawie, że rachunki, jakie zobaczą, przekraczać będą ich możliwości finansowe. Tak dzieje się w wielu przypadkach, bo oszczędzają osoby starsze, rodziny wielodzietne, ale też osoby mieszkające w pojedynkę, a ratują się przed nocnymi spadkami temperatur grubszymi ubraniami.

Do dziennikarzy zaczynają docierać wiadomości od mieszkańców kraju, że zamiast włączyć piec na olej opałowy lub gaz, albo na domiar złego grzejnik elektryczny, ludzie wolą założyć grube swetry, a niekiedy nawet czapki.

Podobnie jest w przypadku piżam i te cieplejsze, zimowe, są już podobno w użyciu, aby podczas snu, zachować odpowiednią temperaturę ciała i komfort termiczny. Wiele osób mówi już, że najgorsze są dla nich poranki, bo dom po chłodniejszej nocy jest po prostu zimy, a i dzieci zaczynają narzekać, że marzną w nocy.

Dyskomfort termiczny zaczynają odczuwać również osoby pracujące zdalnie z domów, a ich praca to głównie siedzenie przy komputerze, więc ci pracownicy szybciej marzną i nie są pewni, czy w dobie wysokich rachunków za prąd, gaz i na inne nośniki energii, uda im się utrzymać pracę zdalną, a to tylko z powodu niskich temperatur w domach.

Grupa emerytów z dużymi obawami patrzy w najbliższą przyszłość i całkiem pokaźna część z nich powiedziała, że chyba przyjdzie jej przetrwać jesień i zimę w nieogrzewanych domach, bo nie będą mogli poradzić sobie z kosztami zakupu gazu, oleju opałowego lub prądu do grzejników elektrycznych. Część emerytów dodaje, że nie interesują ich też rządowe zakazy używania paliw stałych i zaopatruje się np. w torf, by w okresie zimowym, jeżeli taki posiadają, ogrzewać się ciepłem kominka.

Ogólny trend grzewczy w Irlandii wchodzi więc w fazę oszczędnościową, a to oznacza tylko tyle, że raczej pokaźna ilość domów w Irlandii, będzie w najbliższych miesiącach po prostu zimna.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by <a href=”https://pixabay.com/users/myriams-fotos-1627417/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1914351″>Myriams-Fotos</a> from <a href=”https://pixabay.com//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1914351″>Pixabay</a>

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Płaca wystarczając
Irlandię dotkną op