Miłośnicy Halloween będą zawiedzeni

Zbliża się Halloween, które w Irlandii jest dosyć mocno celebrowane, więc już teraz rozpoczęto przygotowania do tego święta.

W handlu detalicznym znajdziemy obecnie wiele atrybutów tego święta, więc są już dostępne wszelkiego typu haloweenowe gadżety z tworzyw sztucznych, ale są też świeże dynie, które nierozłącznie wiążą się z tym świętem.

Tegoroczny Halloween może być jednak nieco inny niż poprzednie, nie licząc tego pandemicznego, gdy święto zostało nam odebrane, a chodzi tu o dynie, jako dynie.

Wiele osób chciało mieć zazwyczaj dynię odpowiedniej wielkości, czyli dużą, aby dostojnie prezentowała się wydrążona i podświetlona od wewnątrz świecą, ale w tym roku będzie z tym duży kłopot.

Powodem jest aura, a konkretnie pogoda, z jaką do czynienia mieliśmy latem, więc z niską ilość opadów deszczu. To z kolei nie pozwoliło, aby dynie odpowiednio urosły, bo jak dodają farmerzy, dynia potrzebuje bardzo dużo wody, żeby urosła do poważnej wielkości.

Letnia susza wstrzymała wzrost dyń na polach, więc te są obecnie znacznie mniejsze, niż bywało to w latach ubiegłych i do rzadkości należą te, które można nazwać dużymi. Nie będzie lub będzie bardzo mało dyń ogromnych, a i te cieszyły się dużą popularnością, więc tegoroczne święto będzie musiało odbywać się w formie mini.

Oczywiście w niektórych sklepach można kupić duże dynie, ale jak się zaznacza, nie są one rodzimej produkcji, a przybyły do Irlandii z innych zakątków świata, w tym z Chin.

Nie oznacza to też, że dyń w tym roku zabraknie, bo jak mówią ich producenci, owoców dyni jest dużo, chociaż są znacznie mniejsze, ale za to zyskały na jakości i smaku. To z kolei oznacza, że cieszą się przetwórcy tego warzywa, bo jest ono znacznie lepsze w obróbce, co spodoba się też konsumentom. Mówi się również, że tegoroczne dynie zyskały poprzez słoneczną pogodę więcej słodyczy, co powinno ucieszyć amatorów przetworów z dyni, a konkretnie wielbicieli dyniowych zup, dżemów i dyni podawanej w formie karmelizowanej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by Ulrike Leone from Pixabay 

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Wydumany problem z k
Irlandii Unia już s