Irlandii Unia już się nie opłaca

Z nowych danych budżetowych Unii Europejskiej wynika, że Irlandia wpłaciła do unijnego budżetu więcej, niż z niego otrzymała.

Republika Irlandii jest więc jednym z tych płatników UE, który dopłaca do uczestnictwa w bloku, a i pojawiać się już zaczęły głosy, że wcale nie musi tak być, bo jest to dla kraju nieopłacalne. Irlandia była również w ubiegłym roku rozliczeniowym płatnikiem netto Unii Europejskiej, czyli więcej do niej wpłacała, niż wynosiły z tego tytułu jej profity.

Nawiasem mówiąc, Irlandia wkłada do unijnego budżetu coraz więcej, a dzieje się tak od roku 2013, gdy Zielona Wyspa pierwszy raz stała się unijnym płatnikiem netto.

Obecnie z irlandzkiej kasy do skarbców Unii Europejskiej trafiło o 300 mln € więcej, niż wyniosły wpływy, co oznacza, że budżet wyspy zaczął finansować unijne przedsięwzięcia. W roku finansowym 2021 Irlandia wpłaciła do budżetu UE łącznie 3 miliardy euro, natomiast otrzymała z niego 2,7 miliarda euro, co potwierdzają dane pochodzące z Eurostatu.

Ponad połowa środków, jakie pojawiły się w Irlandii z Unii Europejskiej, wydatkowana została na rolnictwo i wsparcie gospodarstw rolnych. Kolejne części przeznaczone były na modernizację infrastrukturalną, ale też na programy środowiskowe. Środki, jakie Irlandia otrzymała z Unii Europejskiej, zasiliły również konta szkół, przynajmniej tych, które zdecydowały się na modernizację energetyczną.

Znacznie mniej unijnych pieniędzy wykorzystanych zostało na programy wsparcia dla przedsiębiorstw i tworzenie miejsc pracy, więc programy finansowane z unijnego budżetu w zakresie wsparcia biznesu, stanowiły niewielki procent wszystkich pieniędzy przeznaczonych na rozwój Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by Taken from Pixabay 

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Miłośnicy Hallowee
Kolejny wzrost iloś