Lotnisko poradzi sobie ze świątecznymi pasażerami

Zarząd dublińskiego lotniska zapewnia, że będzie miał odpowiednią ilość pracowników, by radzić sobie ze znacznie zwiększonym ruchem pasażerskim w święta Bożego Narodzenia i w Sylwestra, a poinformuje o tym dzisiaj Komisję Transportu Oireachtas.

Oczekuje się, że ruch pasażerski w okolicach świąt wzrośnie kilkukrotnie, a i pojawiły się już obawy przewoźników, którzy z trwogą spoglądają na możliwość odpraw bezpieczeństwa. Najgłośniejszym wyrazicielem niepokojów linii lotniczych stał się niedawno szef Ryanair Michael O’Leary, który stwierdził, iż nie ma żadnej pewności, czy DAA poradzi sobie w okresie świątecznym.

Na tej podstawie przewodniczący Komisji ds. Transportu Oireachas poseł Kieran O’Donnell poprosił o odpowiedź DAA i złożenie pełnych wyjaśnień, jak władze lotniska mają zabezpieczyć się w kwestii zapewnienia odpowiedniej ilości pracowników? Właśnie dzisiaj Zarząd DAA przedstawić ma swoją odpowiedź, a i naświetlić sytuację na lotnisku, więc również sposoby radzenia sobie z dużą ilością pasażerów.

Szczytowy okres w pracy lotniska przypadać będzie od 15 grudnia 2022 do 10 stycznia 2023 roku, więc plany DAA muszą obejmować cały ten czas, jak powiedział jeden z członków Komisji Transportu i Komunikacji Oireachtas. DAA przedstawić ma na wniosek posłów i senatorów, w jaki sposób odbywać się mają odprawy bezpieczeństwa, ale i odprawa bagażu, żeby i w tym zakresie nie było opóźnień, a pasażerowie w możliwe bezproblemowy sposób zjawiali się na pokładach samolotów.

Wg obliczeń Ryanair ilość pasażerów w okresie świątecznym wzrośnie o ok. 13%, w stosunku do ilości z roku 2019, więc wyzwanie, przed jakim stoi stołeczny port lotniczy jest całkiem spore.

Komisja Transportu wymóc ma również na władzach lotniska w Dublinie, aby w okresie świątecznym w godzinach od 5:00 do 18:00, uruchomiona była w terminalu numer 1 maksymalna ilość stanowisk do odpraw bezpieczeństwa, czyli 15 i tak ma być od 15 grudnia tego, do 10 stycznia przyszłego roku.

DAA spodziewa się natomiast, że ilość pasażerów w szczytowym okresie, a ten przypadać ma od 17 grudnia, do 4 stycznia, wyniesie ok. 1,5 miliona pasażerów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by dozemode from Pixabay 

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
450 € - taki będz
Lider Aontú żąda