Lato problemów wodnych

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Irish Water poinformowało, że z powodu ciepłej i słonecznej pogody, w niektórych rejonach kraju zaczęły występować problemy w zaopatrzeniu w wodę pitną.

Obecnie w kraju już 13 obszarów dotkniętych jest ograniczeniami w dostępie do wody, a Irish Water podejmuje kroki, aby zminimalizować jej zużycie. Najczęściej dotyczy to przemysłu, ale i obniża się ciśnienie wody w kranach oraz ogranicza możliwość magazynowania wody w zbiornikach. Irish Water prosi właścicieli domów, aby nie podlewali ogrodów i nie napełniali domowych basenów, żeby ograniczyć zużycie wody.

Co ważne, sytuacja hydrologiczna w Irlandii może się wkrótce pogorszyć, a to przez zapowiedzi meteorologów, którzy są zdania, że opadów deszczu do końca miesiąca będzie niewiele.

W Irlandii jest 750 stacji uzdatniania wody do celów spożywczych, a wszystkie z nich pracują z pełną wydajnością, chociaż mówi się, że zaczyna brakować wody w zbiornikach, które ją magazynują. Aktualnie obszarami i stacjami uzdatniania, gdzie występują niedobory wody i zdecydowano się na wprowadzenie pewnych ograniczeń w jej dostawach, są: Wexford Town, Killmallock Bridge, Taylorstown, Bunclody, Bennettsbridge i Clogh Castlecomer w Co Kilkenny, Swan w Co Laois, Oola w Co Limerick, Whitechurch, Roberts Cove Reservoir i Coppeen Pump Station w Co Cork, Inis Oirr w Co Galway i Carron Abstraction Site (Termon Spring) w Co Clare.

Irish Water informuje również, że zapotrzebowanie na wodę wzrosło w lipcu, co ma związek z warunkami atmosferycznymi i wzrostem popytu na wodę, ale opady, nie bilansowały jej zużycia, bo było ich po prostu zbyt mało.

Szef operacyjny aktywów Irish Water Tom Cuddy powiedział:

– Podczas gdy ostatnie opady zmniejszyły ryzyko suszy, poprosiliśmy opinię publiczną, aby kontynuowała oszczędzanie w miesiącach letnich. Czasami trudno jest wiedzieć, od czego zacząć, ale nawet niewielkie zmiany mogą mieć duże znaczenie – i wszyscy możemy odegrać swoją rolę. Ograniczyć zużycie wody, można na przykład wyłączając wąż i unikając prania wysokociśnieniowego, wszyscy możemy zapewnić wystarczającą ilość wody dla wszystkich, gdy przechodzimy przez lato i jesień. Żeby pomóc ludziom dowiedzieć się więcej o oszczędzaniu wody, opracowaliśmy łatwy w użyciu kalkulator ochrony, dzięki któremu mogą obliczyć, ile wody obecnie oszczędzają i jak mogą oszczędzać jeszcze więcej. Będziemy nadal monitorować poziomy wszystkich naszych dostaw w nadchodzących tygodniach i miesiącach oraz podejmować wszelkie działania, które mogą być konieczne do utrzymania dostaw, w tym informować o lokalnych problemach w miarę ich pojawiania.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!