Wesoły nam dzień dziś nastał?

Wszystkie znaki na ziemi i niebie, a nawet w Brukseli oraz Londynie wskazują, że dzisiaj, ogłoszone zostanie oficjalnie, porozumienie brexitowe.

Już wczoraj mówiło się, że ostatnia runda negocjacji, a tę prowadzili przewodnicząca Komisji Europejskiej i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, przyniosła postęp i uzgodniono tymczasowe ramy umowy, a ta, wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku. Oznacza to, że po pierwsze uda się uniknąć twardej formy brexitu, ale co warto podkreślić, negocjacje nadal będą prowadzone, by wyjaśnić wszelkie kwestie sporne.

Unia Europejska i Wielka Brytania miały być gotowe do ogłoszenia porozumienia już w środę wieczorem, ale ustalono, że wcześniej, tekst umowy, przesłany będzie do rządów państw unijnych, by i one mogły zapoznać się z treścią dokumentu. Umowa jest dosyć obszerna, bo zamieszczona została na ponad 2000 stron, więc zajmie trochę czasu, aby zapoznać się z zawartymi tam ustaleniami.

Co ważne, rozmowy nie zakończyły się po przecieku tej informacji do prasy, bo minionej nocy, szef negocjatorów unijnych Michel Barnier i jego odpowiednik ze strony brytyjskiej David Frost, nadal prowadzili dyskusje i doprecyzowywali ustalenia.

Obecnie oczekuje się, iż dzisiaj, umowa podpisana zostanie przez ambasadorów UE, a to otworzy drogę do jej ratyfikacji przez Radę Europejską, a następnie Parlament Europejski i Westminster. Zatwierdzenie na szczeblu parlamentarnym nastąpić ma 30 grudnia tego roku, a wtedy, nowy dokument, wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku o godzinie 00:01.

Umowa będzie tymczasowa, gdyż do rozwiązania pozostaną kwestie związane z rybołówstwem, równymi szansami oraz rozwiązywaniem sporów, ale te, będą mogły toczyć się bez napięcia związanego z presją czasu.

Z takiego rozwiązania zadowolony jest irlandzki rząd, który zapowiedział, że jego ambasador w UE, wyrazi zgodę na przyjęcie proponowanych rozwiązań, a premier Micheál Martin dodał, że uda się uniknąć szoku, jaki mógłby zostać wywołany na wyspie brakiem porozumienia.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
NPHET chce zmusić r
Rad Miasta stołeczn
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian