Aontú popiera ustawę aborcyjną z USA

„To jest wspaniały dzień dla praw człowieka i demokracji”, powiedział Tóibín.

Lider Aontú i poseł z Meath West wraz z setkami tysięcy innych Irlandczyków z zadowoleniem przyjęli decyzję amerykańskiego Sądu Najwyższego, aby umożliwić obywatelom amerykańskim demokratyczne decydowanie o tym, jakie prawa powinny obowiązywać, jeśli chodzi o aborcję, a także pozwolić poszczególnym stanom chronić prawo człowieka do życia wszystkich. 

Peadar Tóibín stwierdził:

– To jest wspaniały dzień dla praw człowieka i demokracji. Mam nadzieję, że jest to początek bardziej ludzkiego i współczującego społeczeństwa na całym świecie. Wierzę, że przyszłe oświecone pokolenia będą postrzegać ten przełomowy przypadek w takim samym świetle, jak my postrzegamy emancypację niewolników afroamerykańskich. Każda istota ludzka w Irlandii ma ludzkie prawo do życia, z wyjątkiem nienarodzonych pojedynczych żyjących istot ludzkich. Prawa człowieka są z definicji uniwersalne. Odmawianie ich części ludzkości, najbardziej bezbronnej i najsłabszej w społeczeństwie, jest niesprawiedliwością. Wszyscy żyjemy pod tym samym niebem i wszyscy jesteśmy za siebie odpowiedzialni. Musimy mieć współczucie dla wszystkich, bez względu na to, jak mali lub jak są słabi. Musimy okazywać miłość i chronić tych, którzy sami nie potrafią się obronić. W tej chwili w Irlandii kobiety są zmuszone rodzić bezdomnych, ale rząd zagwarantuje matkom aborcję i taka jest cena. Tak zwani posłowie Pro Choice wspierają politykę, która sprawia, że ​​matki czują, że nie mają żadnego wyboru. Komisja ds. Ósmej Poprawki usłyszała, że ​​85% aborcji ma miejsce z powodów społeczno-ekonomicznych. Jako społeczeństwo potrzebujemy dać matkom prawdziwe i pozytywne wybory. Oznacza to zapewnienie niezbędnego wsparcia społeczno-ekonomicznego, aby móc w pełni wychowywać swoje dzieci. Musimy zagwarantować matkom dostęp do mieszkań, opieki nad dziećmi, szpitala położniczego, który chroni życie matek i dzieci. W Irlandii w ciągu 3 lat dokonano 23 000 aborcji. To odpowiednik 900 klas dzieci, których nie ma już z nami dzisiaj w wyniku prawa aborcyjnego i obojętności rządu wobec młodych kobiet. Po wszystkich rozmowach o referendum w sprawie ochrony matek perspektywy ekonomiczne wielu matek są gorsze niż kiedykolwiek. Irlandia często pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi w kwestiach społecznych. Irlandia zderegulowała aborcję 50 lat po USA. Mam nadzieję, że zagwarantowanie tutaj wszystkich praw człowieka nie potrwa tak długo.

*

Szanowny Panie Pośle,

Demokracja to prawo wyboru, o ile część tego wyboru jest ograniczona zakazem, nie mamy już do czynienia z demokracją, a jej istnieniem pośrednim. Są oczywiście kwestie, w których prawa muszą być stanowcze, ale w tej sprawie, czyli aborcji chciałbym, aby prawo wyboru miały osoby zainteresowane, nie zaś politycy kierujący się wynikami sondaży i dający sygnał wybranej grupie osób ich wspierających.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Aontú

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy zwiększy się i
Wesoły nam dzień d