Kredytobiorcy otrzymają wkrótce decyzje o podniesieniu oprocentowania

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Banki w Irlandii gotowe są już do przesyłania swoim klientom, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne oraz inne decyzji, iż podniesie się oprocentowania pożyczek.

Taki zapowiedział właśnie Bank of Ireland, który mówi o podniesieniu stałych stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego i stanie się to ze skutkiem natychmiastowym, a wcześniej taką samą decyzję podjął AIB i w tym banku stopy procentowe wzrosły o 0,5 punktu procentowego. Obecnie oczekuje się takiego ogłoszenia ze strony Permanent TSB, a stałe stawki oprocentowania wynosić mają od 0,25 do 0,50 punktu procentowego.

Specjaliści ds. bankowości w Irlandii mówią, że decyzje banków dostosowują nowe stawki oprocentowania do wzrostów, jakie wprowadził Europejski Bank Centralny, więc są odpowiedzią na podnoszenie stóp procentowych.

Trzy główne irlandzkie banki mówią, że nie są już w stanie zaabsorbować podwyżek wprowadzanych przez Europejski Bank Centralny i zmuszone były do podnoszenia stałych, jak i wszystkich innych stóp oprocentowania kredytów oraz pożyczek.

To nie koniec złych informacji dla kredyto- i pożyczkobiorców, bo w grudniu EBC podjąć ma kolejną decyzję o podniesieniu stóp procentowych dla kredytów, a obecnie nie jest wiadome, w jakiej wysokości będzie ta podwyżka. Rynek bankowy spodziewa się, że stopy procentowe, jakie podniesie Bank Centralny Europy, wzrosną od 0,50 do 0,75 punktu procentowego, ale wszystko uzależnione ma być od wysokości inflacji w strefie euro i całym unijnym bloku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Alison Pang on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Każdy pójdzie wła
Decathlon planuje ek
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.