Każdy pójdzie własną drogą

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Ani lider Fianna Fáil, ani Partii Zielonych nie odnieśli się entuzjastycznie do pomysłu szefa Fine Gael, który zaproponował transfer głosów pomiędzy Fianna Fáil a Fine Gael przy kolejnych wyborach.

Wg lidera Fianna Fáil Micheála Martina, lepiej będzie, jeżeli partie polityczne, nawet te tworzące koalicję, przedstawią własne programy wyborcze i same dążyć będą do zdobycia dużej ilości głosów wyborczych.

Micheál Martin:

Wybory są za dwa lata lub więcej. Myślę, że pakty transferowe same w sobie niekoniecznie są czasami najskuteczniejszą drogą, ponieważ społeczeństwo nie lubi, gdy mówi się mu, co ma robić. Moje doświadczenie mówi, że gdy kandydaci są na wyciągnięcie ręki lub szukają głosów dla siebie i swoich partii, jeśli gracz jest zgodny, nie chcą pchać się zbyt daleko. Jestem trochę nonszalancki, ale jest w tym pewien problem. Opinia publiczna sama podejmuje decyzje.

Martin powiedział też:

– Myślę, że ważniejszym punktem jest dostosowanie polityki. Zgodziłbym się z Leo, że polityka Sinn Féin była konsekwentnie antyeuropejska i była antyprzedsiębiorcza, antyrynkowa. Umowa o wolnym handlu CETA jest tego przykładem. Mają tam problemy najbardziej na poziomie makro, z punktu widzenia polityki, a z którym naprawdę muszą sobie poradzić.

Premiera Martina pytano też, czy rząd i koalicja, jako całość, mogą stanąć do wyborów? Wtedy odpowiedział:

– Nie, myślę, że każda partia uda się do elektoratu w poszukiwaniu mandatu w odniesieniu do swojej platformy politycznej, a nie którą będzie miała inna partia.

W nieco bardziej stanowczych słowach wypowiedział się lider Green Party Eamon Ryan, a ten  stwierdził:

– Nie wykluczam współpracy z żadną partią polityczną, ale nie będziemy mieć paktu transferowego z nikim.

Podobne opinie słychać z kręgów poselskich Fianna Fáil i Green Party, bo posłowie tych ugrupowań mówili, że nie widzą możliwości, aby takie rozwiązanie było dobre dla ich partii. Niektórzy dodawali w kuluarach parlamentu, że Fine Gael chce wchłonąć Fianna Fáil i Green Party, budując swoje poparcie na przejęciu ich elektoratu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Jibin P Mathew on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ważna nowa regulacj
Kredytobiorcy otrzym
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.