Kongres ustali strategię, by przejąć władzę w kraju

Sinn Féin jest prawie pewne, że po kolejnych wyborach w Republice Irlandii przejmie władzę, ale zaczynają też płynąć pod adresem członków partii ostrzeżenia, aby nie wpadali w zbyt głęboki zachwyt, bo do ministerialnych gabinetów droga jeszcze daleka, natomiast wyniki sondaży, wcale nie muszą przełożyć się na wynik wyborczy.

Ard Fheis to doroczna konferencja partii politycznych w Irlandii, a dzisiaj w Dublinie zaczyna się największej partii opozycyjnej, która ma obecnie najwyższe sondażowe poparcie społeczne. Na konferencji omówiona ma być strategia na najbliższą przyszłość, ale odbędzie się też wiele dyskusji na najbardziej palące tematy, czyli o mieszkalnictwie, zjednoczeniu wyspy oraz mówić się będzie o kosztach utrzymania i problematyce zdrowotnej.

W Ard Fheis udział zapowiedziało ok. 2000 członków Sinn Féin, a wieczór uświetniony zostanie przemówieniem liderki ugrupowania Mary Lou McDonald.

Sinn Féin w swoich informacjach prasowych podkreśla, że będzie to pierwsza konferencja od 2019 roku, która nie jest prowadzona online, więc pierwsze takie personalne spotkanie od zakończenia pandemii Covid-19.

Podczas konferencji zaplanowane jest również wystąpienie wiceprzewodniczącej i szefowej Sinn Féin z Irlandii Północnej Michelle O’Neill, która wzywać będzie rząd w Londynie, aby w jasny sposób określił swoje przyszłe działania w kwestii przywrócenia władzy na Północy i odblokował możliwość samostanowienia o sobie przez Irlandię Północną. Będzie to wyraźna wskazówka dla Partii Konserwatywnej i jej lidera Rishiego Sunaka, aby rozmówił się z Jeffreyem Donaldsonem, czyli szefem Demokratycznej Partii Unionistów, by ten zmienił swoją politykę wobec Brexitu, Protokołu Irlandzkiego oraz zaprzestał po kolejnych wyborach blokady utworzenia Zgromadzenia Stormont i rządu. Michelle O’Neill powie również, iż spodziewa się, że Sinn Féin utrzyma przewagę wyborczą na Północny, więc gabinet ponownie tworzyć będzie ona, nie zaś Demokratyczna Partia Unionistów.

Clou Ard Fheis zaplanowano na godzinę 18:30 i to właśnie o tej godzinie wystąpić ma Mary Lou McDonald, a jej wystąpienie transmitowane będzie przez stację RTÉ One i RTÉ News Channel.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo Sinn Féin

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: