Pfizer chce stworzyć covidowo-grypową szczepionkę

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Gigant farmaceutyczny Pfizer poinformował, że rozpoczyna badania w zakresie stworzenia całkiem nowej szczepionki, która będzie połączeniem tej przeciwko Covid-19 i przeciwko grypie sezonowej.

Obecnie mówi się, że to dosyć kontrowersyjne rozwiązanie, a badania są na bardzo wczesnym etapie, więc nie jest pewne, czy to w ogóle się uda i czy mikstura będzie działać w odpowiedni sposób oraz uzyska gwarancje bezpieczeństwa.

Współpracujący z Pfizerem BioNTech poinformował natomiast, iż stworzono już wstępny preparat, który łączy ze sobą obie szczepionki, a w mijającym właśnie tygodniu, podany został też jednemu pacjentowi z USA. Medykament jest połączeniem szczepionki na grypę i przeciwko koronawirusowi wariantu Omicron.

Firma Pfizer chce obecnie sprawdzić działanie specyfiku, a o ile nie będzie on wywoływał niepożądanych skutków ubocznych, rozpocząć w Stanach Zjednoczonych badania na nieco szerszą skalę, więc zebrać grupę 180 „królików doświadczalnych” i na nich wypróbować swoją alchemiczną miksturę. Grupa poddana szczepieniom składać ma się z osób w przedziale wiekowym 18 – 64 lata, a obserwacji poddawani będą przez pół roku.

Podczas testów sprawdzona ma być skuteczność opracowywanego preparatu, ale i bezpieczeństwo, więc każde odstępstwo od normy stanie się podstawą do negatywnej oceny przyszłej szczepionki.

Annaliesa Anderson, główny naukowiec ds. badań i rozwoju szczepionek w firmie Pfizer powiedziała, że ​​szczepionka została oparta na technologii mRNA stosowanej w szczepionce pandemicznej firmy Pfizer.

Annaliesa Anderson:

– Elastyczność i szybkość produkcji technologii mRNA wykazały, że jest ona dobrze dostosowana do innych chorób układu oddechowego. Nawet w przypadku istniejących sezonowych szczepionek przeciw grypie obciążenie tym wirusem jest poważne na całym świecie, powodując co roku tysiące zgonów i hospitalizacji. To ekscytujący krok w naszej nieustannej podróży z BioNTech, ponieważ wspólnie staramy się zmienić profilaktykę chorób zakaźnych na całym świecie.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Mat Napo on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie było irlandzkie
Kongres ustali strat
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.