Nie było irlandzkiej pandemii niewypłacalności w pandemii

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Komisja Europejska opublikowała raport, z którego wynika, że pod względem niewypłacalności firm, Irlandia poradziła sobie znacznie lepiej, niż inne państwa unijne.

Wskaźnik niewypłacalności pandemicznej w kraju doprowadził do sytuacji, iż znacznie mniej irlandzkich firm ogłaszało upadłość, a inaczej działo się na kontynencie. Irlandzcy przedsiębiorcy byli też mniej chętni niż większość europejskich odpowiedników do zakładania nowej firmy w 2020 roku, co mogło być też powodem niższej ilości bankructw.

Wskaźnik upadków firm z Irlandii wyniósł więc w okresie porównawczym 1,6% i uznaje się, że były prawie połowę niższy, niż w innych państwach Unii Europejskiej.

Dla porównania w Belgii wskaźnik ten zamknął się poziomem upadłości w wysokości 3,2%, a na Litwie upadła jedna firma na każde pięć ówcześnie istniejących. Podobnie działo się w Bułgarii, Portugalii, Danii i na Łotwie, gdzie w 2020 roku bankrutowała jedna na dziesięć firm.

Komisja Europejska jest zdania, że pomocne irlandzkiemu biznesowi były programy wsparcia, jakie uruchomił rząd w Dublinie, ale i zmiany podatkowe, w tym wprowadzenie systemu magazynowania długów. Doskonale oceniono również zaproponowany przez rząd program przerw w spłatach kredytów indywidualnych i dla firm, więc i to przyczyniło się do zachowania możliwości nabywczych tutejszy konsumentów i utrzymania gospodarki kraju na poziomie wyższym, niż miało to miejsce w innych państwach UE.

Nie inaczej dzieje się obecnie, bo jak twierdzi Komisja Europejska, nadal wiele firm ma problemy z utrzymaniem się na powierzchni, a środowisko biznesowe wciąż nie może pozbierać się po pandemii Covid-19, chociaż są sygnały, jak np. te z Irlandii, iż pandemiczne zakłócenia powoli odchodzą do przeszłości. Niestety będą jeszcze przez jakiś czas wpływać na całą ekonomię wyspy, ale ta szybciej się ich pozbędzie, niż państwa z kontynentu europejskiego, o ile utrzyma obecny kierunek gospodarczy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Gabriella Clare Marino on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.