Szpitale będą przekładać wizyty i niektóre zabiegi

Pełniący obowiązki szefa HSE Stephen Mulvany powiedział, iż spodziewa się w nadchodzących miesiącach problemów w służbie zdrowia, która nie będzie mogła poradzić sobie z ilością pacjentów.

Mulvany dodał, że powodem może być duża ilość zachorowań na grypę sezonową i Covid-19, co wpłynie na realizację planowych zabiegów oraz konsultacji medycznych, a te z powodu natłoku pacjentów doraźnych, mogą być przekładane na inne terminy. Tymczasowy szef HSE powiedział również, że najwięcej problemów obserwowanych będzie w nadchodzących tygodniach, kiedy jesienne warunki zaczną dawać znać o sobie, ale i spodziewa się dużej ilości pacjentów na oddziałach ratunkowych przez cały okres zimowy.

Tej jesieni i zimy służba zdrowia będzie „pod znaczną presją”, dodał Mulvany, a i nie wydaje się, żeby cokolwiek uległo zmianie, gdyż już teraz ilość przyjęć pacjentów doraźnych z chorobami sezonowymi rośnie.

HSE najbardziej obawia się jednak nałożenia na siebie zachorowań na grypę i wywołanych koronawirusem, co może diametralnie zmienić możliwości leczenia chorych i to zarówno tych chorobami sezonowymi, jak i przewlekłymi. Stephen Mulvany ostrzegł, iż irlandzki system ochrony zdrowia może stać się okresowo niewydolny i trzeba będzie wprowadzać pewne ograniczenia w przyjmowaniu niektórych pacjentów, w tym zmieniać terminy wizyt oraz konsultacji, a nawet niektórych zabiegów.

Stephen Mulvany:

– Będziemy musieli być realistami. Najprawdopodobniej nadejdzie moment, najprawdopodobniej na początku Nowego Roku, w którym będziemy musieli tymczasowo ograniczyć na pewien okres niektóre z naszych planowych działań związanych z opieką medyczną. Przywrócimy to na właściwe tory tak szybko, jak to możliwe i będziemy nadal poprawiać listy oczekujących.

Już teraz zdarzają się przypadki w irlandzkich szpitalach, że wizyty u lekarzy, które wyznaczone zostały kilka miesięcy temu, są odwoływane i dzieje się to z powodu braku wolnych łóżek szpitalnych.

Stephen Mulvany powiedział także, iż Irlandii potrzebne są nowe szpitale, a ma nadzieję, że w najbliższych latach powstaną te, które zapowiada rząd. O ile obietnice zostaną dotrzymane, w kraju powstaną trzy nowe placówki lecznictwa zamkniętego. Mulvany dodał jednak, iż to inwestycje o ogromnej skali i nie należy mieć nadziei, że powstaną w najbliższym czasie. Dodatkowym problemem może być też samo finansowanie budowy nowych jednostek szpitalnych, bo jako placówki ogólne, muszą być budowane w formie kompleksów leczniczych. Teraz natomiast, HSE skupić się ma na realizacji wyznaczonych zadań, ale i skracać listy oczekujących do lekarzy oraz konsultantów.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Stephen Andrews on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kongres ustali strat
Oburzenie na zwolnie