Kolejki w szpitalach wciąż rosną

Listy oczekujących do szpitali  wydłużyły się do czerwca o 4901 pacjentów, co dało ogółem 901 966 osób.

Rzecznik Sinn Féin ds. zdrowia David Cullinane zauważył, że wzrost liczby pacjentów na listach oczekujących do szpitali jest spowodowany nierozwiązanymi problemami ze spuścizną, które pojawiały się od dziesięcioleci i jest częścią szerszego trendu, w którym na niektórych znajduje się ponad 1,3 miliona osób.

Poseł powiedział również, że służba zdrowia ma coraz większe trudności z rekrutacją i utrzymaniem personelu, który zajmie się listami oczekujących w szpitalach i diagnostyce z powodu braku absolwentów i bardziej atrakcyjnych opcji za granicą. 

Poseł z Waterford dodał, że wzrost list oczekujących będzie kontynuowany bez długoterminowego planu, jaki powinien zaproponować minister zdrowia, który zajmuje się personelem, oddziałami ratunkowymi, nowymi kontraktami i starymi obietnicami.

Teachta Dála Cullinane stwierdza:

– Listy oczekujących w szpitalach wzrosły o prawie 5000 od kwietnia do maja, a dwa lata temu wzrosły o ponad 90 000 w tym czasie. Pomimo dużego budżetu przeznaczonego na listy oczekujących  w HSE i NTPF, liczba ta wciąż rośnie, a na listach znajduje się ponad 1,3 miliona osób, jeśli uwzględni się usługi środowiskowe i diagnostyczne, a które nie są zgłaszane przez NTPF. Minister zdrowia uruchomił swój plan Sláintecare 2022, po sześciu miesiącach roku, a ostatnio opublikował krótkoterminowy plan listy oczekujących, ale nie zajmuje się podstawowymi problemami. Zadawnione problemy, z jakimi boryka się służba zdrowia – przestarzałe umowy z lekarzami, osoby nie będące konsultantami na skraju strajku, spór z naukowcami medycznymi ciągnący się od 20 lat, brak zdolności w większości dużych szpitali, żeby wymienić tylko kilka problemów, uniemożliwiających realne zajęcie się na listami oczekujących. Tylko w tym tygodniu widzieliśmy, jak szpital Mater ostrzegał pacjentów, by trzymali się z dala od oddziału ratunkowego, a w czerwcu setki pacjentów leżały na wózkach w szpitalach. Istnieje ponad 800 stałych stanowisk konsultantów, które są albo nieobsadzone, albo czasowo obsadzone, ponad 400 lekarzy przeniosło się do Australii w zeszłym roku, jest ponad 400 000 niewypełnionych godzin terapii dla dzieci niepełnosprawnych, a większość ludzi nie może uzyskać pełnego wsparcia domowego na przydziały. Służba zdrowia trzeszczy, ponieważ podstawowe problemy są nadal takie same. Aby dodać zniewagę do obrażeń, wielu pracowników służby zdrowia nadal nie ma premii za pandemię Covid-19. Musimy również lepiej wyposażyć istniejącą siłę roboczą w odpowiednie systemy informatyczne, dołożyć sprzętu i przestrzeni operacyjnych, aby lepiej wykorzystać czas. Służba zdrowia potrzebuje prawdziwego planu, aby szybciej zwiększyć wydajność, zawrzeć nową umowę z konsultantem, wdrożyć bezpieczne ramy kadrowe i umiejętności oraz wyszkolić i zatrzymać wystarczającą liczbę pracowników, aby obsadzić stanowiska w służbie zdrowia.

*

Czekam na koszty planu rozwiązania tych problemów przez Sinn Féin, bo skoro budżet Departamentu Zdrowia sięga już 20 mld €, to ile dodatkowo będzie potrzeba, żeby zrealizować postulaty partii, którą Pan reprezentuje?

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Odwrócić złą kar
Ivana Bacik i David