Jutro w Irlandii widoczne będzie zaćmienie słońca

Już jutro przed południem, o ile pozwoli na to tutejsza pokrywa chmur, widoczne będzie zaćmienie słońca, które jednak nie stanie się wydarzeniem nadzwyczaj spektakularnym, ponieważ tylko ułamek tarczy słonecznej zostanie zasłoniętej przez księżyc.

W Irlandii w cieniu znajdzie się ok. 6% tarczy słońca, a zjawisko widoczne będzie od godziny 10:06 do godziny 11:40, natomiast apogeum przypadnie na godzinę 10:52. Zaćmienie słońca powstaje w chwili, gdy nasz naturalny satelita przemieszcza się między ziemią a słońcem, okresowo przysłaniając część lub całą jego tarczę.

Ostatnie całkowite zaćmienie słońca obserwować można było w Irlandii w 1724 roku, a kolejne będzie w roku 2090.

Jutrzejsze zaćmienie słońca widoczne będzie w większej części półkuli północnej, a w Europie nie zobaczą go tylko mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego. Przesłaniający słońce księżyc widoczny będzie również w północno-wschodniej Afryce, północno-zachodniej Azji i w północnej części Oceanu Indyjskiego.

W Polsce zaćmienie potrwa nieco dłużej i zacznie się o 11:00, trwając prawie do 14:00, jednak wydano też ostrzeżenie, że będzie to zjawisko na tyle słabe, że nie należy obserwować go gołym okiem, albowiem można w ten sposób uszkodzić sobie wzrok.

Będzie to już 16. częściowe zaćmienie słońca w tym stuleciu, natomiast drugie w tym roku. Pierwsze tegoroczne zaćmienie słońca widoczne było w marcu. Z ciekawostek można również dodać, że już za niecałe dwa lata będzie można oglądać całkowite zaćmienie słońca, a stanie się to dokładnie 8 kwietnia 2024 roku w Ameryce Północnej.

Bogdan Feręc

Źr: AFP/NASA/PAP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Błąd rządu, czy k
Farmaceuci: apteki c