Jak będzie wyglądać automatyczna rejestracja do emerytury?

Wprowadzenie nowego systemu emerytalnego w Irlandii zbliża się wielkimi krokami, a początek zmian rozpocznie się już w roku przyszłym, co może dla wielu osób okazać się nowym początkiem z irlandzkim systemem emerytalnym.

Jedno z najnowszych badań, jakie przeprowadziła firma Standard Life, pokazało, że 70% respondentów nie wie nic albo prawie nic o rządowych planach wprowadzenia nowego systemu emerytalnego, a o jego automatyzacji prawie nie słyszano. Zasada, która wejdzie w życie po połowie 2024 roku, dotyczyć ma osób w przedziale wiekowym od 23 do 60 roku życia i nie są nigdzie ubezpieczeni emerytalnie, a oznacza, że bez ich udziału włączeni zostaną do nowego systemu emerytalnego. Do programu włączona zostanie też każda osoba, która zarabia ponad 20 000 € rocznie.

Zmiana dotyczyć ma przede wszystkim oskładkowania emerytur, więc pracownik, płacąc na fundusz emerytalny 3 €, tyle samo może spodziewać się we wpłacie od pracodawcy, a kolejne 1 € otrzyma od rządu, czyli ze Skarbu Państwa, czyli z wcześniej odprowadzonych podatków. Łącznie na koncie emerytalnym pracownika znajdować się będzie 7 €, a to te pieniądze wpływać mają na późniejszą wysokość emerytury.

Każdy pracownik otrzyma również prawo do opuszczenia systemu, co jednak obwarowane zostanie pewnymi zasadami, a i będzie mógł okresowo wstrzymać wpłaty składek. Wycofanie lub czasowe odejście od wpłat nie będzie trwało przez nieograniczony czas od chwili złożenia wniosku, gdyż wygaśnie po 24 miesiącach, a pracownik ponownie trafi do państwowego systemu emerytalnego.

Zasadą będzie również, że wysokość wpłat wyniesie 1,5% w pierwszych trzech latach włączenia pracownika do programu, a w czwartym roku składka wzrośnie do 3%. W latach kolejnych w programie składka podniesie się do 4,5% i do 6% w dziesiątym roku oszczędzania na emeryturę. Pracownicy, nie będą mieli natomiast możliwości obniżenia wysokości składek, więc minimalnymi będą te, jakie zatwierdzone zostaną przez rząd.

Z szacunków Departamentu Ochrony Społecznej wynika, że ok. 750 000 osób pracujących na etatach, nie jest objętych żadnym programem emerytalnym, a to wskaźnik powyżej 40% wszystkich zatrudnionych w Irlandii.

Z badania Standard Life dowiadujemy się również, że 46% z grupy pracowników nieobjętych programami składek emerytalnych, nie jest świadomych istnienia takiego planu rządu. Z przeglądu wiemy również, że obecni emeryci zaczęli oszczędzanie na swoją jesień życia średnio w wieku 28 lat, a osoby, które nie mają planów emerytalnych i nie oszczędzają na nią w żaden sposób, są zdania, iż na emeryturę powinno zacząć się oszczędzać średnio w wieku 31 lat.

73% respondentów jest zdania, że posiadanie emerytury jest niezbędne, a 78% dodaje, że składka odprowadzana przez pracodawcę, jest ważnym elementem w chwili podjęcia nowego zatrudnienia. 38% pracujących osób, a bez planów emerytalnych chce włączyć się do takiego programu w przyszłości, przy czym 52% kobiet nie jest na to gotowa, jak i 33% mężczyzn.

Najwyższy wskaźnik braku wiedzy o nowym systemie emerytalnym, a wynoszący od 75 do 80% odnotowano w Leinster, Munster, Ulster i Connacht. Brak świadomości o rozpoczynającym się w przyszłym roku programie w 54% przypadków występuje u kobiet, a wśród mężczyzn o braku wiedzy w tym zakresie mówi 44% respondentów. Milenialsi to grupa 56%, która nie wie nic lub wie niewiele o nowym systemie emerytalnym, jaki będzie wprowadzony w Irlandii. 57% osób, które nie są włączone do żadnego programu emerytalnego, czują niepokój w związku z ich aktualną sytuacją finansową, a 38% nie ma takich odczuć, więc wyrażają zadowolenie ze stanu swoich finansów.

84% odpowiadających na pytania Standard Life uznała, że nie ma wystarczających informacji na temat nowego systemu emerytalnego, a 79% dodaje, że pozostanie w tym programie, nawet po zakończeniu 6-miesięcznego okresu, w jakim będą mieli obowiązek odprowadzać składki emerytalne.

43% odpowiedziało, że nie ma planu emerytalnego, ale nie czuje się przygotowanymi na rozpoczęcie oszczędzania na emeryturę, natomiast 49% mówi, że zacznie się nad tym zastanawiać, gdy plan wejdzie w życie.

41% osób, które planują już przejście na emeryturę, polegać będzie na oszczędnościach gotówkowych i na depozytowych, a 35% na emeryturze państwowej.

Bogdan Feręc

Źr. Business Plus

Photo by Centre for Ageing Better on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Europa ma ogromny za
Latem przybyło do I