Chcę umrzeć

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Kilka dni temu rozmawiałem z kolegą przez telefon i jak zwykle nasza wymiana myśli obejmowała różne tematy, więc i zaczepiliśmy w pewnej chwili o You Tube, na którym można znaleźć całkiem przydatne rzeczy.

Są też te z cyklu wiedza zbędna i tragicznie zbędna, ale są także wisienki na torcie, o których także przypomniał mi mój interlokutor. Niestety postanowiłem przypomnieć sobie, jak tragiczne mamy młode pokolenia i włączyłem kanał „Matura to bzdura”. Kara nadeszła szybko, więc już w pierwszych sekundach jednego z filmów dowiedziałem się, że naturalnych satelitów ziemi to my jednak mamy trzy, a i świecą, czy nawet ten jeden, bo jest napromieniowany. Emituje też własne światło, bo jest gwiazdą, uznał jeden z geniuszy, któremu towarzyszyła „artystka”, dla której jedna człowiecza ręka ma 10 palców. Z tym księżycem to jest większy problem, albowiem „księżyc to słońce” i dlatego świeci.

Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był niejaki Wiśniewski, prawdopodobnie nawet Michał, natomiast największym zwierzęciem na świcie jest niedźwiedź.

„Człowieki” nie są natomiast ssakami, a zwierzętami to już w ogóle, bo są przecież gatunkiem ludzkim. Ich liebe dich z niemieckiego znaczy „poddaję się”, a oskrzela ludzie mają za uszami. Bitwa pod Grunwaldem, gdyby ktoś nie wiedział, miała miejsce w roku „tysiąc dziewięćset… yyyyy”, natomiast szyszynka to roślina albo zwierzę.

Mężczyzna nie może mieć dzieci, o ile nie został wyposażony w jajniki, a ich brak może wywołać raka jąder, na co muszę uczulić męską część populacji, gdyby jeszcze nie wiedziała. Chińczycy wybudowali Wielki Mur w celach turystycznych, a w naszej ojczyźnie mieszka od 7 przez 10, 12 do 58 milionów ludzi, jakby ktoś chciał wiedzieć.

Trylogia Henryka Sienkiewicza składa się z 9 części, choć w porywach nawet 10. Kiła to wąwóz w Afryce. Odpowiadający maturzyści nie wiedzieli, „kto napisał Granicę Nałkowskiej, Tango Sławomira Mrożka, Proces Franza Kafki”.

6 x 6 = 12. Prażanie to mieszkańcy prażynkolandii, a poza tym to jakiś ciepły kraj, bo słońce tam praży. Wyspa Wolin jest włoska, ewentualnie hiszpańska.

Było też pytanie dla smakoszy piwa, a brzmiało: – Skoro w półlitrowym piwie jest 6% alkoholu, ile jest w litrowym? Odpowiedź 12%, czyli teraz wiadomo, jakie zamawiać następnym razem w pubie, żeby efekt był silniejszy. Ułan Bator to polski żołnierz, bo Tygrys i Eufrat są albo tygrysem lub wężem, czy tam „akwarium dla węży”. 40 podzielić na 8 równa się 4,5. Polska na Odrze ma granicę z Wrocławiem.

Od paru lat do szkoły nie chodzę, więc może coś się zmieniło, bo przecież szedłem starym programem nauczania, ale wydawało mi się do tej pory, że pewne rzeczy są niezmienne. Jak się okazuje, głęboko się myliłem, bo nowe kadry rosną, zastępować będą nas u schyłku drogi życia, tylko jakim cudem jeszcze żyją, skoro nic nie wiedzą ani o sobie, ani o niczym na tym świecie lub kawałek poza nim?! Tak całkiem poważnie, oprócz tego, że można mieć doskonałą rozrywkę, oglądając kanał „Matura to bzdura”, tak i można przerazić się poziomem wiedzy młodzieży szkolnej, maturzystów, więc osób, które już coś powinny sobą reprezentować.

Na miejscu jest chyba pytanie, czy zawiódł system edukacji, który ma być jeszcze bardziej przyjazny uczniowi, czytaj bezstresowy, czy może licealiści przestali przyswajać wiedzę? Do tego wszystkiego ograniczać się chce program nauczania, więc „wymordować” śladowe ilości inteligencji u młodych ludzi, by jeszcze łatwiej było ich mamić, oszukiwać i wmawiać niestworzone historie.

Nie chcę widzieć tego, co stanie się ze światem za kilkanaście lat, więc albo, jak Stalin, umrę na szczęście, albo zaszyję się gdzieś w ostępach, uwolniony od dostępu od jakiejkolwiek cywilizacji.

Bogdan Feręc

Photo by Gabriella Clare Marino on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Władze nie wiedzą
Wojna w Sudanie wkra
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.