Irlandzkie budownictwo w kroczącej zapaści

Kurczenie się budownictwa mieszkaniowego to kolejny dowód na to, że rządowy plan mieszkaniowy nie działa i należy skupić się na dostarczaniu mieszkań socjalnych, przystępnych cenowo i tanich domów na wynajem.

W swoim komentarzu do danych, jakie opublikowane zostały przez Central Statistics Office, poseł Socjaldemokracji Cian O’Callaghan stwierdził, że pokazują one spadek aktywności w budownictwie mieszkaniowym w trzecim kwartale tego roku i są kolejnym dowodem na to, że rządowy plan mieszkaniowy nie działa.

Poseł Cian O’Callaghan, odpowiedzialny w partii socjaldemokratycznej za budownictwo powiedział:

 

– Indeks Produkcji Budowlanej CSO za okres od lipca do września pokazuje spadek w budownictwie mieszkaniowym o 16,2 proc., a w działalności niemieszkaniowej o 2,8 proc. w porównaniu z drugim kwartałem tego roku. Po raz kolejny widzimy, że kluczowe wskaźniki dotyczące dostarczania mieszkań idą w złym kierunku, pomimo twierdzeń rządu, że ich plan mieszkaniowy działa. Najnowsze dane CSO nie wróżą dobrze nowym budowom mieszkań w 2023 r. i dodatkowo podkreślają potrzebę przeniesienia przez rząd uwagi na dostarczanie mieszkań socjalnych i przystępnych cenowo. Z 9 000 domów socjalnych, które obiecano na 2022 rok, tylko 1765 zostało ukończonych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku. Żadna z czterech władz lokalnych Dublina w tym samym okresie, nie zbudowała ani jednego domu socjalnego. Dane są kolejnym dowodem na to, że rząd musi wrócić do deski kreślarskiej swojego planu Mieszkania dla Wszystkich i zobowiązać się do budowy 20 000 domów publicznych – łącząc koszty najmu, socjalne i na niedrogie zakupy – każdego roku.

Bogdan Feręc

Źr: Soc Dem

Photo by SAMS Solutions on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair znowu ze wzr
Fine Gael zajęte je