Irlandia wprowadzi rygorystyczne środki odstraszające?

W tym tygodniu wicepremier Martin spotka się z minister sprawiedliwości McEntee i omówią istotne dla kraju kwestie związane z jego bezpieczeństwem.

Z zapowiedzi Biura Prasowego tánaiste Micheála Martina wiemy, że spotkać się ma w tym tygodniu z minister sprawiedliwości Helen McEntee, aby omówić środki, które zapobiegać mają dalszym atakom na lokale powiązane ze świadczeniem usług bezpośrednich. Lider Fianna Fáil chciałby omówić również zastosowanie bardziej rygorystycznych środków odstraszających, aby zapobiec takim atakom i pokazać, że nie będą one tolerowane.

Minister McEntee zasygnalizowała natomiast w programie „Tydzień w polityce” w telewizji RTÉ, że nie ma natychmiastowych planów zmiany przepisów karnych, twierdząc, że maksymalna kara za podpalenie to dożywocie i „nie można być surowszym”.

Broniła też reakcji policji na ataki, mówiąc, że funkcjonariusze Gardy skrupulatnie pracują nad pociągnięciem osób odpowiedzialnych do odpowiedzialności. Powiedziała również, że ​​okazuje się to „ogromnym wyzwaniem”, ale policjanci „są całkowicie zaangażowani” w tę sprawę.

Garda podała, że ​​w ostatnich miesiącach w związku z podpaleniami aresztowano już dziesięć osób.

W Irlandii za podpalenie grozi kara do dożywocia. Jednakże przestępstwa określone w ustawie o szkodach karnych z 1991 r. podlegają karze grzywny w wysokości do 12 500 € lub do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Co też istotne, osoby, które mają informacje o podpaleniu lub planowaniu podpalenia, zobowiązane są do przekazania tej informacji służbom porządkowym, a zatajenie tego faktu traktowane jest przez irlandzkie prawo na równi z podpaleniem.

Minister Helen McEntee:

– W całym kraju są ludzie, którzy znają osoby, które są za to odpowiedzialne, a nie zgłaszając się, jesteście całkowicie współwinni.

– Jeśli tak dalej pójdzie, może dojść do ofiar śmiertelnych. Nie oznacza to, że funkcjonariusze policji nie robią wszystkiego, co w ich mocy, ale mamy do czynienia z sytuacją, w której w ciągu jednego dnia może pojawić się plotka, że pustostan, który nie ma nic wspólnego z niczym innym jak tylko pustą nieruchomością, zostanie nagle podpalony.

– Próba reakcji – to ogromne zadanie dla Gardy, są w to całkowicie zaangażowani, ale są tu osoby, które muszą wziąć na siebie odpowiedzialność, a ci, którzy mają informacje, muszą się ujawnić, w przeciwnym razie będą tak samo winni, jak osoba, która podpala zapałkę.

Minister Helen McEntee oświadczyła jednocześnie, że ​​chce rozprawić się z osobami, które korzystają z systemu ochrony międzynarodowej ze względów ekonomicznych, a nie uciekają przed prześladowaniami.

Minister Helen McEntee:

– Wiemy, że mamy tu ludzi korzystających z międzynarodowego systemu ochrony – który rzeczywiście jest dostępny dla osób uciekających przed wojną i prześladowaniami, a nie ze względów ekonomicznych.

– Wszystko, co teraz robię, to wprowadzenie przyspieszonego procesu dla państw bezpiecznych, podwojenie personelu, który mamy w IPO [Biuro Ochrony Międzynarodowej], upewnienie się, że przejdziemy na środki elektroniczne, abyśmy mogli przyspieszyć cały proces, który polega na tym, aby osoby, jakie nie powinny korzystać z systemu, szybko się z niego zostały wycofane. Jednocześnie osoby, które naprawdę tego potrzebują, miały dostęp do wsparcia.

– Ludzie chcą mieć pewność, że mamy system, który działa i właśnie to robię.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Tingey Injury Law Firm on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
ICTU zaleca istotne
Typowy dom w Irlandi