Irlandia ponownie zacznie deportować

Departament Sprawiedliwości potwierdził, że osoby, którym odmówi się prawa pobytu na wyspie, a chodzi tu głównie o azylantów, deportowani będą do krajów pochodzenia lub do państw, z których przybyli na wyspę.

Działania Departamentu Sprawiedliwości spowodowane zostały falą wniosków o udzielenie schronienia na wyspie, a w tym roku do Departamentu kierowanego przez minister Helen McEntee, wpłynęło już prawie 6500 próśb, o nadanie statusu azylanta. Wiele z nich już na samym początku uznano za podejrzane, więc urzędnicy we współpracy ze służbami imigracyjnymi i Gardą, rozpoczęli proces sprawdzania prawdziwości dokumentów, a jednocześnie mówi się, iż wiele z nich, nosi znamiona fałszerstwa.

Dla porównania w roku ubiegłym do Ministerstwa Sprawiedliwości, które zajmuje się rozpatrywaniem wniosków azylowych, wpłynęło 2649 wniosków o wydanie zgody na pobyt w Irlandii, więc obecny wzrost jest dramatycznie wysoki, co zaznaczono w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości Republiki Irlandii.

Dlatego podjęto decyzję, iż deportacje, które czasowo z powodów pandemii zostały zawieszone, ponownie będą miały miejsce i rozpoczną się jeszcze w tym roku. Wszystkie osoby, którym Irlandia odmówi prawa pobytu na wyspie, a ich proces odwoławczy będzie na niekorzyść wnioskodawcy, zostaną wydalone z kraju.

Takie działanie Irlandii nie jest ewenementem, ponieważ procedury deportacyjne dla „odrzuconych” azylantów uruchamia cała Unia Europejska, która w ostatnich dwóch latach zalana została wnioskami o udzielenie schronienia.

Departament Sprawiedliwości podkreśla, że nie będzie stosował procedury deportacji z pogwałceniem prawa Republiki oraz prawa międzynarodowego, więc azylanci, oprócz odwołania na poziomie krajowym, będą mogli zgłaszać swoje pretensje również do europejskich trybunałów sprawiedliwości.

Rzecznik minister McEntee powiedział, że egzekwowaniem nakazów deportacji, zajmować się będzie Narodowe Biuro Imigracyjne Gardy, które ma odpowiednie środki do takiego postępowania.

Nowe zasady nie będą miały zastosowania do obywateli Ukrainy, bo ci korzystają ze specjalnych przepisów przyjętych przez rząd, które nadają im prawo pobytu bez odrębnej procedury azylowej.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Uwaga na wybuch lata
Płynne koszty inwes