Płynne koszty inwestycji

Minister transportu musi wyjaśnić czterokrotne zwiększenie kosztów budowy MetroLink.

Rzecznik Sinn Féin ds. transportu Darren O’Rourke z zadowoleniem przyjął ponowne ogłoszenie długo obiecanego projektu MetroLink, ale wezwał ministra transportu Eamona Ryana o wyjaśnienie kosztów budowy.

Obecnie przytacza się szacowany najwyższy koszt w wysokości 12,25 miliarda euro, co stanowi ponad czterokrotność ceny zawartej w pierwotnym Narodowym Planie Rozwoju na lata 2018-2027.

Poseł Sinn Féin z Meath East powiedział:

– Z zadowoleniem przyjmuję ponowne ogłoszenie projektu MetroLink, ale byliśmy tu już wielokrotnie. Na tym etapie ten projekt jest na kartach od dwudziestu lat. Społeczności i osoby dojeżdżające do pracy czekały zbyt długo na to ważne połączenie kolejowe z miastem. Potrzebujemy zapewnień, że ten projekt zostanie teraz ostatecznie zrealizowany zgodnie z budżetem i na czas, a jeśli to możliwe, przed terminem. Jestem natomiast zaniepokojony ogromną eskalacją kosztów tego projektu. Pierwotny Narodowy Plan Rozwoju 2018-2027 oszacował, że będzie to kosztować 3 miliardy euro. Dzisiaj rząd twierdzi, że może to kosztować nawet 12,25 mld euro; ponad czterokrotnie w stosunku do poprzednich szacunków. Inflacja budowlana podnosi koszty projektów na całym świecie, ale nie w tempie przekraczającym 300%. Narodowy Szpital Dziecięcy jest doskonałym przykładem niezdolności Fine Gael i Fianna Fáil do realizacji krytycznego projektu na czas i w ramach budżetu. Konieczne jest, aby te same błędy nie powtórzyły się w tym dużym projekcie infrastrukturalnym. Wysokiej jakości połączenia transportu publicznego, takie jak MetroLink, są niezbędne, jeśli mamy zmniejszyć emisje z transportu i osiągnąć nasze cele klimatyczne. Ważne jest, abyśmy zrobili to dobrze, a podatnicy otrzymali stosunek jakości do ceny.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia ponownie za
W Irlandii powstaną