„Gospodarstwa domowe odczują w tym roku jeszcze większe trudności niż kiedykolwiek wcześniej”

Rząd musi wprowadzić podatek od zysków dla dużych firm energetycznych.

Rzecznik Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty wezwał rząd do wprowadzenia podatku od dużych firm energetycznych i skierowania pieniędzy z powrotem do kieszeni ludzi, a opodatkowaniu miałyby podlegać ich nieoczekiwane zyski, związane z przychodami wywołanymi podwyżkami cen nośników energii.

Poseł z Donegal powiedział, że potwierdzenie, iż Bord Gáis Energy odnotowało wzrost zysków operacyjnych o 74%, stanowi wyraźny kontrast w stosunku do tysięcy gospodarstw domowych w całym kraju, które zmagają się z kryzysem kosztów utrzymania.

Poseł Doherty stwierdził:

– Podczas gdy zwykli ludzie i rodziny pracujące zmagają się z niekontrolowanymi rachunkami za media, zyski Bord Gáis za pierwsze sześć miesięcy tego roku wzrosły o 74%. To nie jest właściwe w czasie kryzysu związanego z kosztami życia, kiedy ludzie są na szczycie kryzysu. Tylko w ubiegłym roku odnotowano 35 podwyżek cen energii. Bord Gáis podniósł cenę o 82% od października 2020 r., a cena energii elektrycznej wzrosła o 72%, zwiększając średni rachunek za energię o 1313 euro. Te wzrosty są ogromne. Wkrótce wejdziemy w okres jesienno-zimowy, kiedy gospodarstwa domowe odczują w tym roku jeszcze większe trudności niż kiedykolwiek wcześniej. Wszyscy wiemy, że wojna na Ukrainie podbijała ceny paliw, a także wzrost energii na rynku hurtowym w zeszłym roku. Jednak jest po prostu nie do przyjęcia, że ​​akcjonariusze czerpią korzyści z tych trudności, gdy gospodarstwa domowe muszą dokonać wyboru między ogrzewaniem domu a jedzeniem na stole. Ponawiam wezwanie Sinn Féin skierowane do rządu, aby wprowadził podatek nadzwyczajny od nadmiernych zysków dużych firm energetycznych i skierował te pieniądze z powrotem do kieszeni ludzi.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS: