Firma CATL informuje, że na Węgrzech powstanie jej druga w Europie fabryka akumulatorów

W dniu 12 sierpnia 2022 r. firma Contemporary Amperex Technology Co, Limited (CATL) oficjalnie poinformowała, że zainwestuje kwotę 7,34 mld euro w budowę fabryki akumulatorów o mocy 100 GWh w Debreczynie we wschodnich Węgrzech. Będzie to druga fabryka akumulatorów tej firmy w Europie, obok fabryki w Niemczech. Pod warunkiem udzielenia zgody przez zgromadzenie akcjonariuszy, budowa pierwszych obiektów produkcyjnych rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Zakład produkcyjny, który obejmie obszar 221 ha w Południowym Parku Przemysłowym w Debreczynie, będzie dostarczał zarówno ogniwa, jak i moduły dla europejskich producentów samochodów.

Debreczyn leży w samym sercu Europy, a dzięki bliskiemu sąsiedztwu niektórych fabryk samochodowych korzystających z produktów firmy, takich jak Mercedes-Benz, BMW, Stellantis i Volkswagen, oddział CATL w Debreczynie pozwoli lepiej zaspokajać popyt na akumulatory na rynku europejskim, usprawni rozwój globalnej sieci produkcyjnej i pomoże przyspieszyć procesy e-mobilności i transformacji energetycznej w Europie.

W ramach zobowiązania do zmniejszenia śladu węglowego w produkcji akumulatorów firma CATL będzie wykorzystywać energię elektryczną z odnawialnych źródeł i rozważa inwestycję w energię słoneczną we współpracy z lokalnymi partnerami w kraju.

Dążąc do ustanowienia zrównoważonego i cyrkularnego łańcucha dostaw akumulatorów, CATL bada również możliwość połączenia sił z lokalnymi partnerami w celu utworzenia zakładów produkujących materiały akumulatorowe w Europie.

„Bez wątpienia zakład produkcyjny w Debreczynie pozwoli nam dodatkowo zwiększyć naszą przewagę konkurencyjną, lepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych europejskich klientów i przyspieszyć przejście na model e-mobilności w Europie – powiedział dr Robin Zeng, założyciel i prezes CATL. – Inwestycja, którą zrealizujemy od podstaw na Węgrzech, będzie stanowić krok milowy w globalnej ekspansji CATL, a także ważny etap naszych działań na rzecz wniesienia znacznego wkładu w dążenia do uzyskania zielonej energii dla ludzkości”.

Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu Węgier, powiedział: „Zarówno światowa, jak i europejska gospodarka stanęły ostatnio w obliczu ogromnych wyzwań. Węgry mają jasny cel, aby być lokalnym wyjątkiem od kontynentalnej recesji, a najlepszym narzędziem do jego osiągnięcia jest przyciągnięcie najnowocześniejszych inwestycji w najbardziej rewolucyjnej gałęzi przemysłu motoryzacyjnego, jaką jest e-mobilność. Jesteśmy dumni z tego, że firma CATL zdecydowała się zrealizować od podstaw największą tego typu inwestycję w historii Węgier. W ostatnim czasie staliśmy się jednym z wiodących ośrodków produkcji akumulatorów na świecie, a dzięki tej ogromnej inwestycji jeszcze bardziej umocnimy się na tej pozycji”.

Nowy projekt został dobrze przyjęty przez europejskich klientów CATL. Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG oraz dyrektor technologiczny odpowiedzialny za rozwój i zaopatrzenie, powiedział: „Nowoczesny, europejski zakład CATL na Węgrzech będzie kolejnym kamieniem milowym w procesie skalowania naszej produkcji samochodów elektrycznych we współpracy z kluczowymi partnerami. CATL jest liderem technologicznym, który dostarczy nam – jako pierwszemu i największemu odbiorcy początkowych mocy produkcyjnych nowej fabryki – najwyższej klasy neutralne węglowo ogniwa akumulatorowe dla naszej przyszłej generacji samochodów elektrycznych w Europie, wpisując się tym samym w realizację naszego lokalnego podejścia do zakupów. Jesteśmy dumni z tego, że zaangażowanie CATL w produkcję neutralną węglowo w ramach węgierskiego projektu przyczyni się do realizacji naszych celów przewidzianych przyjętych na rok 2039”.

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1877209/1.jpg

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1877208/2.jpg 

Źródło: Contemporary Amperex Technology Co., Limited

Źródło informacji: PR Newswire

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS: