Europejski Bank Centralny toruje drogę do kolejnych działań?

To dosyć zaskakująca zapowiedź, szczególnie w przypadku niedawnej decyzji o kolejnej już podwyżce stóp procentowych, a może być sygnałem dla nieustępliwej polityki zwiększania kosztów obsługi kredytów.

Jak powiedział były szef Banku Centralnego Irlandii, a obecnie główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego Philip Lane, „inflacja wciąż ma duży impet”, ale powinna zacząć hamować.

Wg pana Lane, w tym roku powinniśmy obserwować zmiany w tym zakresie, ale nie można jeszcze dokładnie określić, kiedy trend zostanie odwrócony. Nie ma również możliwości, aby stwierdzić, czy stanie się tak z całą pewnością, a i na jakich poziomach zauważymy inflacyjne obniżki.

Europejski Bank Centralny ma jednak nadzieję, że jego interwencyjna polityka, już przyniosła efekty, bo rynki, chociaż nadal niestabilne, wykazują, iż inflacja zaczęła mocno zmieniać swoje dotychczasowe drogi. Widać w równym stopniu zahamowania wzrostów, a w niektórych przypadkach inflację zniżkową, ale do osiągnięcia celu, jaki postawił sobie EBC, jest jeszcze daleko.

Inflacja w Europie jest obecnie „umiarkowana” – dodał Philip Lane.

Docelowo Europejski Bank Centralny chciałby osiągnąć roczną stopę inflacji na poziomie 2 procent, co jest typowym celem EBC i to od wielu lat.

Wcześniej w Europie mieliśmy zjawisko odwrotne, więc zarówno okresową deflację, ale i utrzymujący się poziom inflacji w wartościach poniżej 2%, co wówczas potraktowano, jako duże zagrożenie dla rynków finansowych Europy i rozpoczęto proces sztucznego podnoszenia cen, jednak do poziomu 2%.

*

Nie do końca wiadomo, czy obecna inflacja, przynajmniej częściowo, nie jest wynikiem tych manipulacji sprzed kilku lat, a spotęgowana została wojną na Ukrainie, bo do tego, to Europejski Bank Centralny nigdy się nie przyzna.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Charlotte Venema on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
BCI bierze się za k
Dotacje za utracone