Drastycznie zwalnia produkcja przemysłowa

Irlandzki sektor wytwórczy notuje największy spadek produkcji od kilku lat i ocenia się, że tempo spadku jest najwyższe od lutego 2021 roku.

Powodem jest słabnący popyt, co może oznaczać, że firmy z Irlandii zaczną odczuwać w istotny sposób brak zamówień, a to przełoży się na wynik ekonomiczny przedsiębiorstw, które stopniowo, ale zmniejszać będą produkcję. Czerwcowy spadek ilości zamówień, jaki zanotowany był w poprzednim miesiącu, obniżył również rozwój firm, a jak podkreśla prowadzący badania Bank AIB, może mieć to przełożenie na decyzje o zatrudnieniu.

Czerwcowy spadek zamówień pojawił się już czwarty miesiąc z rzędu, a widoczny jest najbardziej w sektorze eksportowym, gdzie popyt zmniejszał się już trzynasty miesiąc z rzędu. Czerwiec był też ósmym miesiącem w kolejności, kiedy niższy był poziom produkcji, a firmy przypisują te wyniki niesprzyjającym warunkom pogodowym.

Przedsiębiorstwa w reakcji na sytuację zmniejszają również ilość zamówień własnych, więc znacznie ograniczyły wydatki zakupowe, a i w tym przypadku poziom zakupów spadał najszybciej od trzech lat. Spadły też poziomy zapasów produkcyjnych, co jest wyraźnym znakiem, że firmy przygotowują się na zmniejszający popyt ze strony ich dotychczasowych klientów.
W czerwcu przedsiębiorstwa kolejny raz nadrabiały zaległości produkcyjne, co z kolei pozwoliło na utrzymanie zakładów w ciągłym ruchu, jednak część z nich zaczęła ograniczać godziny pracy i posiłkować się wyłącznie dostępną w firmach siłą roboczą, wycofując się także ze zleceń dla podwykonawców.

W czerwcu zmniejszyły się nakłady dla firm, w tym koszty energii oraz surowców, a było to już trzeci miesiąc z rzędu, co przypisuje się nieco niższej inflacji. Irlandzkie firmy zaczęły też nieznacznie obniżać ceny na swoje wyroby, które rozpoczęły powolny marsz w dół, ale nie przełożyło się to na ceny detaliczne, gdyż tutejsi sprzedawcy, wciąż uważają, iż ich koszty są bardzo wysokie.

W czerwcu niektóre z firm zaczęły ograniczać też zatrudnienie i stało się to pierwszy raz od siedmiu miesięcy, a zatrudnianie było na najniższym poziomie od prawie roku.

Indeks menedżerów ds. zakupów w Irlandii (PMI) spadł do 47,3 z 47,5 w maju, co oznacza, że przemysł pod tym względem jest w recesji.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Sam Moghadam Khamseh on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Kolejna obniżka pro
Kończy się niezale