Dodatek opałowy powinien być wypłacany dłużej

Social Justice Ireland (SJI) uważa, że w związku z sytuacją energetyczną w kraju, ale też w kryzysie kosztów utrzymania, rząd powinien zadecydować o wydłużeniu wypłat w zakresie dodatku opałowego dla gospodarstw domowych.

SJI twierdzi, że w przyszłorocznym budżecie, długość wypłaty dodatku opałowego, jaki otrzymują rodziny zagrożone ubóstwem energetycznym, powinna być przedłużona do 32 tygodni, a nie jak jest to obecnie, czyli dodatek opałowy płaci się przez 28 tygodni. Dodatek wypłacany jest w całym okresie grzewczym w maksymalnej kwocie 924 €, co oznacza 33 € tygodniowo.

Jak dodają członkowie SJI, rząd powinien również zająć się zmianą kwalifikacji tego dodatku i wprowadzić możliwość wypłacania go przez cały rok, a dotyczyć to ma osób, które kwalifikują się do takiej wypłaty – również w miesiącach letnich. Byłby to środek wsparcia dla rodzin i osób w niskim statusie materialnym, więc np. emerytów i osób samotnie wychowujących dzieci, o ile ich dochody są niskie. Będzie to też wsparcie pod względem niepewności klimatycznej Irlandii, bo wiadomo, że niekiedy tutejsze lato jest na tyle chłodne, iż zachodzi potrzeba włączenia ogrzewania w miesiącach letnich.

Stanie się to realizacją zalecenia OECD, które uważa, że nie można w niektórych państwach wspierać energetycznie mieszkańców w wybranych miesiącach, a powinno się to robić przez cały czas. Pomagać to będzie gospodarstwom domowym, w których występują problemy finansowe, a jednocześnie może przyczynić się do większego wykorzystania niektórych paliw.

Social Justice Ireland wzywa też rząd, aby wprowadził podatek od nieoczekiwanych dochodów firm energetycznych, ale też naftowych, co pozwoli na sfinansowanie części form wsparcia mieszkańców Irlandii w kryzysie kosztów utrzymania i kryzysie energetycznym.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Koszty utrzymania wp
Wojna na Ukrainie ma
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська