Darmowe podręczniki dla uczniów

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Departament Edukacji Normy Foley postuluje, aby wszyscy uczniowie szkół podstawowych mogli otrzymywać darmowe podręczniki do nauki.

Jak się obecnie wydaje, propozycja zyskała już aprobatę całej koalicji rządzącej i o ile zostanie zatwierdzona do realizacji, od początku przyszłego roku szkolnego podręczniki dla uczniów szkół podstawowych będą rozdawane za darmo. Już teraz mówi się, że będzie to rozwiązanie na miarę posunięcia, które nie ma swojego odniesienia do irlandzkiej historii szkolnictwa, a stanie się znaczną pomocą dla rodziców, którzy corocznie borykają się z wysokimi kosztami wysłania dzieci do szkół.

Są też kolejne rozwiązania, jakie pojawią się w zapisie budżetowym na przyszły rok, a tym będzie redukcja liczebności klas, co oznacza też zwiększenie ilości nauczycieli.

Rząd planuje również przeznaczenie większych funduszy na transport szkolny, czyli wykupi tysiące dodatkowych miejsc w autobusach szkolnych.

Ogólnie zwiększenie wydatków na szkolnictwo podstawowe owocować ma 370 dodatkowymi klasami w szkołach podstawowych, ale też 136 w szkołach średnich i dla uczniów ze specjalnymi potrzebami, ale więcej będzie nauczycieli i osób wsparcia dla takich uczniów. Rozwiązanie to ma wejść w życie od przyszłego września.

Wyższe wydatki budżetowe na szkolnictwo oznaczają dodatkowe 13 mln euro, jakie znajdą się w puli Departamentu Szkolnictwa i będzie to również najwyższy wzrost wydatków w tej sferze od początku istnienia niepodległej Irlandii.

W propozycji budżetowej zapisano, że dystrybucją podręczników szkolnych zajmować się będą same szkoły, a to one otrzymają fundusze na zakupy hurtowe książek, by następnie dystrybuować je wśród uczniów. Da to oszczędności dla rodziców w średniej kwocie 110 € na jedno dziecko, a kosztować będzie budżet kraju 47 mln € rocznie.

Dodatkowe finansowanie dla Departamentu Edukacji stać się ma rozwiązaniem problemu z dojazdami uczniów do szkół, więc ostatnią falą niezadowolenia rodziców, którzy nie mogli uzyskać dostępu do transportu szkolnego dla swoich pociech. Fala krytyki, jaka wylała się na resort mister Normy Foley, kazała jej podjąć działania, aby jej departament uzyskał znacznie więcej pieniędzy, by zapewnić odpowiednio dużej ilości uczniów transport autobusowy do szkół. W budżecie znajdzie się więc rozwiązanie, w którym dodatkowa część uczniów będzie mogła cieszyć się darmowymi dojazdami do szkół, a kolejna część otrzyma dotacje na przejazdy z dużą ulgą. Usługi przewozowe w ramach dojazdów szkolnych świadczyć ma zarówno państwowa firma Bus Éireann, jak i przedsiębiorstwa prywatne.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by <a href=”https://pixabay.com/users/publicdomainpictures-14/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=89193″>PublicDomainPictures</a> from <a href=”https://pixabay.com//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=89193″>Pixabay</a>

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Russians rigging ref
Trudna zima dla bezd

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!