Czy nadzieja ponownie okaże się matką głupich?

Eksperci ds. pogody zaczęli być przepytywani, czy prawdopodobne są białe święta w Irlandii, a wszystko przez to, że przyszła tzw. zima i zrobiło się nieco chłodniej.

Gwoli ścisłości przyznać trzeba, że to wina samych speców od pogody, bo to oni wraz ze zbliżającymi się chłodami zaczęli snuć wizje opadów śniegu, czyli muszą się teraz ze wszystkiego wytłumaczyć. Przede wszystkim meteorolodzy mówią o ochłodzeniu, jakie właśnie nam się objawiło, a nie jest niczym dziwnym czwartego dnia grudnia, nawet w Irlandii. Więcej powodów do zastanowienia było jeszcze w ubiegłym tygodniu, gdy na wyspie panowały temperatury przekraczające znacznie 10 stopni Celsjusza, bo to nie jest normalne o tej porze roku.

Ekspert z Carlow Weather twierdzi, że ze śniegiem to tak na dwoje babka wróżyła, ale obecna aura ma potencjał, by wywołać opady białego puchu. Istotne jest, że śnieg nie będzie padał w Irlandii ani dzisiaj, ani też jutro, ale od wtorku może się gdzieniegdzie pojawiać.

Podobnego zdania jest Met Éireann, więc też zapowiada przelotne opady śniegu od wtorku, chociaż używa stwierdzenia, iż opady staną się „czasami bardziej zimowe”.

W kwestii białych świąt Bożego Narodzenia jest jeszcze jednak, jak w pewnym powiedzeniu, które rozpropagował redaktor Wojciech Mann, a to mówi, „że jeśli na Św. Hieronima jest deszcz albo go ni ma, to pod koniec listopada, pada albo nie pada”.  

Tak też jest w tej chwili z możliwością przewidzenia, czy w Irlandii będzie śnieg na święta, chociaż dużo wskazuje, iż jest prawdopodobny, o ile zachowany zostanie aktualny przepływ powietrza, czyli fronty atmosferyczne pojawiać się będą z rejonów wschodnich i północnych.

Modele meteorologiczne sugerują, że takie warunki utrzymają się w kraju jeszcze przez jakiś czas, a i występuje coraz większe prawdopodobieństwo istotnego spadku temperatur, więc w dzień termometry mogą w niektórych częściach wyspy pokazywać wartości poniżej zera stopni. Jest to natomiast wskazówka, że o ile chmury zbiorą odpowiednią ilość wilgoci, padać z nich będzie właśnie śnieg.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Intricate Explorer on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ikea Ireland podnies
Wtyczki szybkiego ł