Coraz mniej ofert pracy

W trzecim kwartale tego roku ilość wolnych miejsc pracy, a co za tym idzie ofert, jakie pojawiły się na rynku, obniżyła się o 9% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Analizę przeprowadził portal IrishJobs.ie, który przyjrzał się rynkowi zatrudnienia w Irlandii, a z opracowania wynika, że ilość miejsc pracy zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego kwartału o 4%. III kwartał 2022 roku był też pierwszym kwartałem od siedmiu miesięcy z powolnym spadkiem dostępnych miejsc pracy, jednak był to poziom wyraźnie wyższy, niż przed pandemią i jest on o 1/3 wyższy niż w III kwartale 2019 roku.

IrishJobs odnotowuje również 20 proc. wzrost ilości aplikacji na wolne miejsca pracy, a najwięcej złożono ich we wrześniu.

W kraju m.in. sektor IT zanotował wzrost ilości oferowanych miejsc pracy, gdzie było 1% wakatów więcej, niż w analogicznym okresie 2021 roku. Dużo wolnych miejsc pracy było również w służbie zdrowia i zawodach medycznych, bo rok do roku ilość wolnych miejsc podniosła się o 6%. Poszukiwani są też specjaliści z zakresu inżynierii oraz ds. użyteczności publicznej, a tutaj zanotowano wzrost ilości wakatów o 10%.

Mniej natomiast było wolnych stanowisk dla pracowników HR, rekruterów, w handlu detalicznym oraz w hotelarstwie, ale wciąż poszukuje się dużej ilości pracowników w sektorach gastronomicznych, gdzie aż 22% wszystkich ofert pracy stanowiły te właśnie.

Najmniej wakatów w trzecim kwartale 2022 roku było w Carlow, a tam ilość ofert zmniejszyła się o 44%, natomiast Cork i Offaly zanotowały wzrost wakatów odpowiednio o 16 i 13 procent.  

Specjaliści ds. rynku zatrudnienia oceniają, że ilość ofert pracy będzie się nieznacznie zmniejszać do końca roku, jednak na ogólny stan zatrudnienia wpływać będzie ogólny wynik ekonomiczny Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/IrishJobs

Photo by Scott Graham on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Prezenty będą skro
Ryanair ostrzega swo