Brak podaży mieszkań paraliżuje mieszkańców Irlandii

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Odpowiadając na najnowszy raport mieszkaniowy opublikowany przez Daft.ie, rzeczniczka Partii Pracy, senator Rebecca Moynihan powiedziała, że ​​należy wprowadzić specjalne zabezpieczenia dla najemców, którzy nadal doświadczają trudności rynku mieszkaniowego.

Przy rekordowych stawkach za czynsz senator Moynihan powiedziała, że konieczna jest zmiana systemów, aby wesprzeć najemców.

Senator Moynihan mówi:

– Jak pokazano w raporcie, najemcy są w zasadzie pozostawieni sami sobie przez ten rząd. To zdumiewające, że czynsze wzrosły średnio o 12,6% niż w tym czasie w zeszłym roku. Obecne dodatki nie idą wystarczająco daleko, aby pomóc najemcom, statystyki nie kłamią. Nieudana polityka Fine Gael i Fianna Fáil nie zadziałała i nie działa. Całkowicie pozostajemy w tyle za innymi krajami w zakresie praw najemców i oczekuje się, że najemcy po prostu zniosą to bez jakiejkolwiek znaczącej interwencji rządu na rynku najmu, który jest w stanie rozkładu. Potrzebna jest zmiana w stosunku do obecnego podejścia. Potrzebujemy, aby rząd myślał szerzej o tych, którzy mają największe problemy na rynku mieszkaniowym. Konsekwentnie wzywaliśmy do zamrożenia czynszu – jest to jedyna dostępna opcja, aby pomóc najemcom borykającym się z problemami, dopóki nie pojawi się więcej domów. Wiemy, że możemy mieć skuteczne zamrożenie czynszu, ponieważ Alan Kelly wprowadził ten środek na dwa lata w 2015 roku. To było już zrobione wcześniej i można to zrobić ponownie, to tylko kwestia woli politycznej. Ze względu na niedostatek podaży kluczowym problemem dla najemców pozostaje przystępność cenowa. Długoterminowo potrzebujemy znacznie więcej mieszkań socjalnych budowanych na dużą skalę, ale krótkoterminowo musimy zrewidować podstawowe limity HAP, tym razem z rzeczywistym odniesieniem do aktualnej stawki rynkowej, ponieważ wyraźnie nie odzwierciedlają one skandalicznych czynszów. Właściciele nadal trzymają wszystkie karty, postępując dowolnie z niewielką lub żadną przejrzystością. Musimy wzmocnić egzekwowanie limitów czynszów, aby uniknąć nadzwyczajnej inflacji, jaką widzimy w raporcie Daft.ie, a także wprowadzić rejestr prywatnych najemców mieszkaniowych w każdym wynajmowanym domu, aby ludzie mogli zobaczyć czynsze płacone przez poprzednich najemców.  Eksmisje nadal grożą wielu najemcom, moje biuro i biura moich kolegów zostały zasypane pytaniami od najemców, którzy są skamieniali, że zostaną usunięci ze swoich domów bez ich winy. Dane opublikowane w tym tygodniu przez Residential Tenancies Board pokazują, że wypowiedzenia wzrosły o 58% w pierwszej połowie tego roku. Niestety widać to również w liczbie osób wchodzących w bezdomność każdego miesiąca z rynku wynajmu prywatnego. Żeby temu przeciwdziałać, musimy wprowadzić zakaz eksmisji w nagłych wypadkach, taki jak ten wprowadzony podczas pandemii.  Musimy chronić najemców, aby mogli pozostać w ich domach. Ten tymczasowy środek uspokoiłby najemców, że nie zostaną wyrzuceni ze swoich domów, podczas gdy my czekamy na dostawę domów obiecanych w Mieszkaniu dla Wszystkich. Jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy, wydaje się, że słowo kryzys straciło na znaczeniu. Jesteśmy daleko poza kryzysem i wystarczy.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Alarmy systemu elekt
Rządowy plan mieszk

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!