Alarmy systemu elektroenergetycznego wymagają natychmiastowej uwagi rządu

Rzecznik Sinn Féin ds. działań na rzecz klimatu, komunikacji i transportu Darren O’Rourke wezwał ministra Eamona Ryana do przedstawienia planu na nadchodzącą zimę, aby zapewnić, że państwo nie pogrąży się w ciemności.

Jego uwagi pojawiają się, gdy operator jednolitego rynku energii elektrycznej drugi dzień z rzędu ogłosił bursztynowy alarm dotyczący energii elektrycznej.

Poseł Meath East powiedział:

– Te bursztynowe alarmy elektryczne powinny być powodem do niepokoju i wymagać natychmiastowej reakcji rządu. Niekontrolowany rozwój centrów danych tutaj w ciągu ostatnich kilku lat wywarł również ogromną presję na nasze moce wytwórcze. Mamy teraz w kraju około 70 centrów danych, które zużywają taką samą ilość energii elektrycznej, jak wszystkie domy na wiejskich obszarach Irlandii razem wzięte. Do 2030 r. zapotrzebowanie ma to się co najmniej podwoić. Sinn Féin wcześniej wzywało ustanowienia do moratorium na podłączanie nowych centrów danych do czasu przeprowadzenia analizy ryzyka wpływu na bezpieczeństwo energetyczne, ale tylko w tym tygodniu wydano zgodę na nowe centrum danych w Ennis, które będzie zużywać moc aż 200 000 domów. To niewiarygodne, że tak się dzieje, podczas gdy rośnie zagrożenie zaciemnieniem. Jeśli mamy bursztynowe alarmy w środku lata, jaka będzie sytuacja w środku zimy, kiedy zapotrzebowanie na światło i ogrzewanie wzrośnie z powodu ciemności i zimna? Oprócz moratorium na nowe centra danych, rząd musi teraz nakreślić, w jaki sposób poradzi sobie z niedoborem energii elektrycznej w okresie zimowym, aby upewnić się, że nie pogrążymy się w ciemności. Ten plan powinien określać, którzy duzi konsumenci energii zmniejszą zapotrzebowanie i o ile, aby zwykłe gospodarstwa domowe nie zostały pozostawione w zimnie i ciemności. Niedobór mocy wytwórczych energii elektrycznej wzmacnia również potrzebę przyspieszenia dostaw morskiej energii wiatrowej. Interesariusze sektorowi wskazali na szereg wyzwań i opóźnień w zakresie planowania, przepisów, przepustowości sieci, inwestycji portowych, potencjału umiejętności i łańcucha dostaw. Należy się nimi zająć. Obecne ramy czasowe od propozycji do produkcji energii elektrycznej dla morskiej energetyki wiatrowej są zdecydowanie zbyt długie i musimy przyspieszyć ten proces, biorąc pod uwagę zarówno kryzys klimatyczny, jak i niedobór mocy wytwórczych energii elektrycznej.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ratunkiem jest tylko
Brak podaży mieszka