Bank AIB wezwany przed Komisję Oireachtas

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Ze względu na decyzję AIB o zamknięciu 70 punktów obsługi gotówkowej, w tym likwidację bankomatów, bank, którego udziałowcem większościowym jest Skarb Państwa, wezwany został, aby stawić się przed Komisją ds. Finansów Oireachtas i wyjaśnić powody swojej decyzji.

Wcześniej do sprawy włączył się premier Micheál Martin, który zapowiedział, iż spotka się z władzami banku i poprosi o przesunięcie realizacji tej decyzji. Spotkanie premiera z władzami AIB zaplanowane zostało na przyszły tydzień, a w całej sprawie pojawia się również minister finansów. Paschal Donohoe powiedział dziennikarzom, że nie miał wcześniej żadnych informacji o planach banku i dowiedział się o nich dopiero we wtorek, kiedy informacja podana została do publicznej wiadomości. Donohoe podkreślił, że to zaskakujące, iż AIB, jako instytucja z udziałem kapitału Skarbu Państwa, nie informuje o swoich decyzjach największego udziałowca.

Informując o zamknięciu 70 punktów obsługi gotówkowej, AIB naraził się na wściekłą reakcję całego świata polityki, a co ważne, z dużym niezadowoleniem zareagowali na oświadczenie tego banku politycy koalicji rządzącej. Koalicja nie wierzy, iż u podstaw decyzji legła niska opłacalność prowadzenia wyznaczonych do likwidacji punktów, a i żąda danych, że zmalał w tych miejscach popyt na usługi świadczone przez AIB.

Obecnie oczekuje się, że premier podczas spotkania z prezesami AIB, zdoła nakłonić ich do zmiany decyzji, więc opóźnienia likwidacji części usług gotówkowych, ale niezależnie od tego, bankowcy będą musieli złożyć obszerne wyjaśnienia przed Komisją ds. Finansów Oireachtas. Ważne jest też, że AIB nie będzie mogło liczyć wtedy na żadną ochronę posłów i senatorów koalicji rządzącej, bo i oni są zdania, że bank nadużył zaufania Skarbu Państwa, a jednocześnie zbyt szybko podejmuje decyzje i to bez konsultacji z udziałowcem, a tym jest państwo.

Wiceminister ds. finansów z Fianna Fáil Seán Fleming stwierdził, że AIB wywołało irytację całego rządu, a jednocześnie wprawiło w złość posłów całej koalicji.

Parlamentarzyści Fianna Fáil, Fine Gael i Zielonych uważają, że banki w Irlandii, zaczęły kwestionować wysiłki koalicji na rzecz ograniczenia wpływu kryzysu na mieszkańców kraju i przez swoje postępowanie, mogą zniweczyć dotychczasowe prace rządu. Posłowie Fianna Fáil podkreślali w swoich wypowiedziach, że decyzja AIB, jest kolejnym atakiem na obszary wiejskie i tamtejsze społeczności, które od dawna miały ograniczany dostęp do usług bankowych. Na to zgody w Fiannie ma już nie być, więc partia naciskać będzie na swojego lidera oraz ministra finansów, aby mocą swoich urzędów wpłynęli na decyzję AIB.

Wezwano również ministra finansów Paschala Donohoe, aby porozumiał się z największymi akcjonariuszami i wspólnie naradzili się, w jaki sposób zwiększyć nadzór nad poczynaniami władz AIB.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish party says Uk
Czy zakończy się i

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!