Czy zakończy się impas w Stormont?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Od kiedy partia Sinn Féin w Irlandii Północnej wygrała wybory, Demokratyczna Partia Unionistów zaczęła swój chocholi taniec i blokuje utworzenie władzy ustawodawczej oraz wykonawczej na Północny.

Ma to związek z żądaniami DUP o zmianie brzemienia Protokołu Irlandzkiego, co jednocześnie doprowadziło do impasu politycznego, a od lutego tego roku, w Irlandii Północnej parlament jest w stanie zawieszenia, a konsekwencji, po majowych wyborach, nie można wybrać przewodniczącego Stormont. To z kolei zablokowało możliwość wyznaczenia premiera, wicepremiera i ministrów rządu, więc ponownie mamy sytuację, kiedy Irlandia Północna nie ma własnego gabinetu.

Obecnie pojawiła się propozycja SDPL, która wzywa, aby na przyszły tydzień zwołać posiedzenie Stormont i podjąć kolejną próbę wyłonienia spikera izby, co pozwoli na przywrócenie prac Zgromadzenia, a jednocześnie możliwe stanie się utworzenie rządu.

Wiele partii zasiadających w północnoirlandzkim parlamencie przychyliło się do propozycji SDPL, a głos sprzeciwu słychać wyłącznie ze strony Demokratycznej Partii Unionistów, jednak wspólna decyzja, nawet ze sprzeciwem DUP, może okazać się wiążąca i Stormont wybierze swojego przewodniczącego, czyli otworzy drogę do rozpoczęcia prac związanych z powstaniem rządu.

To nie zakończy jednak politycznej sytuacji patowej, gdyż zgodnie z umową, jaką kierować się musi Irlandia Północna, gabinet współtworzyć powinny partie polityczne, które weszły do Stormont z największą ilością posłów. W tym przypadku jest to w kolejności Sinn Féin i Demokratyczna Partia Unionistów, ale DUP odmawia uczestniczenia w gabinecie.

Partie, których reprezentanci wybrani zostali do Zgromadzenia Stormont, zaapelowały do DUP o poszanowanie wcześniejszych umów i wywiązywania się z obowiązków, jakie nakłada na parlamentarzystów Konstytucja, a jednocześnie do podporządkowania się woli narodu, a ten zadecydował, że głównym ugrupowaniem rządzącym ma być właśnie Sinn Féin, niezależnie od tego, czy DUP się to podoba, czy nie.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Bank AIB wezwany prz
Bezpłatna antykonce
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.